Zájem o úvěry i smlouvy u stavebního spoření v pololetí rostl | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Zájem o úvěry i smlouvy u stavebního spoření v pololetí rostl

Zájem o úvěry i smlouvy u stavebního spoření v pololetí rostl
Hypotéka
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Stavební spořitelny poskytly v pololetí úvěry za 36,6 miliardy korun, meziročně o pětinu více. Zároveň uzavřely 234 000 nových smluv. Jejich počet tak meziročně stoupl zhruba o 23 procent. Vyplývá to z informací od stavebních spořitelen.

Vývoj počtu nových smluv a objemu úvěrů předčil očekávání Asociace českých stavebních spořitelen. Ta proto nově za celý letošní rok očekává, že objem úvěrů bude zhruba 62 miliard korun. Loni to bylo podle údajů ministerstva financí 55,3 miliardy korun. „Úvěry od stavebních spořitelen jsou po letech levnější než hypotéky. Výhodné úrokové sazby se naplno promítají do zájmu o úvěry,“ uvedl místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny Jochen Maier.

Ještě větší růst očekává asociace u nových smluv. Jejich počet by měl letos činit zhruba 500 000. Loni to bylo zhruba 426 000. „Vývoj v prvním pololetí ukazuje, že lidé chtějí naspořit alespoň nějakou částku. Děje se tak i v důsledku zvýšených požadavků na vlastní prostředky při financování bydlení,“ uvedl tajemník asociace Jiří Šedivý.

Jak financovat vlastní bydlení: Hypotékou, nebo úvěrem ze stavebního spoření?

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisejí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

 

 

 

Mzdová kalkulačka