Čtvrtina Čechů nerozumí svým pojistkám, třetina ani nečte podmínky | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Čtvrtina Čechů nerozumí svým pojistkám, třetina ani nečte podmínky

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Co se týče podmínek, třetina lidí je vůbec nečte a třetina jim nerozumí.

Průzkum STEM/MARK ukázal, že Češi jsou poměrně důvěřiví v otázce výhodnosti pojistných smluv. Běžná smlouva na životní pojištění může obsahovat až 40 výluk a řadu dalších „hvězdiček” či poznámek pod čarou. Správně to ve výzkumu neodhadl téměř nikdo (pouhá 2 procenta). Navíc 6 procent důvěřivců si myslí, že jejich životní pojistka nemá výluky žádné, což se v praxi v absolutní většině případů neděje.

Z výzkumu mimo jiné vyplývá, že poctivě pojistné smlouvy čtou spíše ženy, skóre je v tomto případě 3:2 pro ženy. Ty jsou si navíc své pečlivosti vědomy, jsou to totiž právě spíše Češky, kdo tvrdí, že pojistkám rozumí.

30 let poté… Železná opona se proměnila na oponu příjmovou

Srozumitelné se pojistné smlouvy zdají být třetině žen, a pouze čtvrtině mužů. Všeobecným podmínkám rozumí podle průzkumu muži a ženy zhruba nastejno. 

Pojištění více osob v jedné pojistné smlouvě se nemusí vyplatit

Dovolím si tvrdit, že nejde o ledabylost klientů pojišťoven, že svým smlouvám nerozumí, anebo že je nečtou. Může za to způsob, jakým jsou pojišťovací smlouvy, a zejména pak ty životní, napsané. Bohužel, pojišťovnictví třeba na rozdíl od bankovnictví ještě nevsadilo na srozumitelnost,” uzavírá Jindřich Lenz z Mutumutu.

Nechcete mít problémy s pojišťovnou? Zkontrolujte komíny, kotle i hromosvody

 

Mzdová kalkulačka