Nepřeplácejte zbytečně povinné ručení. Pojistku si nechejte přepočítat | E15.cz

Nepřeplácejte zbytečně povinné ručení. Pojistku si nechejte přepočítat

Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Podle serveru ePojisteni.cz nemají pojistky na auta přizpůsobené svým reálným potřebám statisíce řidičů. Ti tak zbytečně platí každý rok o tisíce korun více, než by museli.

Třeba u havarijního pojištění se totiž pojistné vypočítává z aktuální ceny vozu. Každý rok přitom automobil ztratí na své hodnotě minimálně 10 procent ceny, v následujících letech pak pojistka začíná být pro klienta nevýhodná – po čtyřech letech je o zhruba 30 procent předražená.

Trh se vyvíjí aktualizace pojistné smlouvy se tak vyplatí i u povinného ručení. „Například za povinné ručení na Škodu Octavia lze zaplatit 1 055 korun, ale i 15 724 korun ročně. Ještě větší rozdíly panují u havarijního pojištění, kde si zákazníci sjednali smlouvu za 200 korun ročně, ale i za 19 024 korun. Tyto příklady jsou přitom z reálných smluv,“ vysvětluje David Holý z ePojisteni.cz.

Kolem tisícovky tak zaplatí řidič jezdící s nízkoobjemovým motorem, s více než 15 lety bez nehod a nízkým pojistným krytí. Druhý případ pak ukazuje řidiče bez zkušeností, s objemnějším motorem, vysokým pojistným krytím a například připojištěním na čelní sklo. Takový řidič na stejném modelu vozu zaplatí i 15 tisíc korun ročně.

Chcete výhodné pojištění právě pro vás? Konkrétní nabídku pojišťoven si můžete porovnat zde

Množství faktorů ovlivňujících cenu nebo neznalost dostupných možností vede k tomu, že řidiči často platí za zastaralé smlouvy, popřípadě uzavírají nové, nevýhodné. K tomu, aby získali nejlepší nabídku pojištění, řidiči stále více využívají internetové srovnávače. „Ty jim umožňují téměř okamžitě srovnat cenu za produkt a získat rychlou informaci, jaká bude cena,“ říká Martin Podávka ze společnosti Partners. Aby se mohl zákazník objektivně rozhodnout, je ale podle něj důležité, aby srovnávače poskytovaly informaci nejen o ceně, ale i o kvalitě srovnávaných produktů a porovnávaly porovnatelné.

Pokud se chystáte na aktualizaci pojistky, vězte, že s datem, ke kterému byla uzavřena, operuje pojišťovna jako s datem výročí pojistné smlouvy. Přibližně dva měsíce před tímto dnem je ideální doba pro případnou výpověď smlouvy a nahrazení jinou, lepší.

Autor: Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka