Průzkum: Na 70 procent Čechů si na důchod aktivně spoří

Důchod

Důchod Zdroj: profimedia.cz

Na 70 procent Čechů si na svůj důchod aktivně spoří. Z 90 procent k tomu využívají penzijního připojištění. Minimálně jednu půjčku má nyní 36 procent obyvatel. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala vypracovat úvěrová společnost Profi Credit od agentury Nielsen Admosphere mezi 1200 respondenty.

Na sedm z deseti Čechů přistupuje ke svému stáři zodpovědně a nespoléhá se v jeho zajištění pouze na stát. Dopomáhá jim k tomu dobrá ekonomická situace a trvale rostoucí mzdy. Zdaleka nejoblíbenějším produktem je v tomto ohledu penzijní připojištění. Jako další produkty byly uváděny stavební spoření (21 procent), investiční životní pojištění (18 procent), kapitálové životní pojištění (17 procent) či ukládání peněz stranou (14 procent). Řada lidí tak kombinuje více forem najednou.

Se stabilní ekonomickou situací a zvyšující se platební morálkou klientů souvisí i rostoucí zájem o půjčky. Více než třetina respondentů připustila, že má i jinou půjčku než hypotéku na bydlení. Nejčastěji si lidé půjčují na vybavení domácnosti (36 procent), nákup automobilu (32 procent) a elektroniku (29 procent). Více než polovina dotázaných (57 procent) mají uzavřenou jen jednu půjčku. Na 29 procent jich má dvě půjčky a 14 procent má uzavřené tři a více půjček.


Jaký dostanete důchod? Odpověď poskytne kalkulačka


Na 18 procent Čechů v průzkumu přiznalo, že žije od výplaty k výplatě a ze svého příjmu nic neušetří. Právě tito občané si pak půjčují i na běžné výdaje (18 procent z těch, co mají půjčku) nebo dokonce splácení jiného úvěru (17 procent). Typickým žadatelem je svobodný jedinec ve věku 39 let. Nejčastějším dnem, kdy si lidé o úvěr žádají, je pondělí, uzavřela finanční analytička Petra Kodytková z Profi Creditu.