Průměrný starobní důchod: Kolik berou muži, kolik ženy? | e15.cz

Průměrný starobní důchod: Kolik berou muži, kolik ženy?

Důchod
Důchod
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ke konci března letošního roku vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) alespoň jeden z druhů důchodů 2 896 292 důchodců. To je o 8 561 více než loni. Vyplácených důchodů (starobních, invalidních, pozůstalostních) bylo ke konci 1. čtvrtletí evidováno přes 3,5 milionu. Průměrný starobní důchod tak ke konci března dosáhl na 12 347 korun, tj. o 563 korun více než ke stejnému datu vloni.

„Stále platí, že důchody mužů – starobních důchodců jsou v průměru vyšší než důchody žen – důchodkyň. V uvedeném období muži pobírali průměrně 13 615 korun měsíčně, zatímco ženy 11 219 korun. Jedná se o průměrnou výši starobních důchodů vyplácených samostatně – sólo, tj. bez důchodů vyplácených v souběhu s pozůstalostním důchodem,“ uvádí ČSSZ.

Dle statistik ČSSZ byly příjmy z pojistného na důchodové pojištění zhruba 105,5 mld. korun, výdaje činily 106,2 mld. korun. Když to srovnáme s loňskem, tak ve stejném období byly obě tyto hodnoty výrazně nižší – příjmy 95,5 mld. korun a výdaje 101,3 mld. korun.


Jaký dostanete důchod? Odpověď poskytne kalkulačka


 

Autor: Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka