Žádáte o dávky? Příspěvek na bydlení či rodičovský příspěvek nyní vyřídíte online | E15.cz

Žádáte o dávky? Příspěvek na bydlení či rodičovský příspěvek nyní vyřídíte online

onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Pokud lidé chtějí žádat o některou z nepojistných sociálních dávek, jako je např. příspěvek či doplatek na bydlení, přídavek na dítě či rodičovský příspěvek, nemusí na Úřad práce ČR (dále jen „ÚP ČR“) osobně. Žádosti a další podklady je možné zasílat i jinou cestou a vše tak vyřešíte z pohodlí domova.

Ministerstvo práce a sociálních věcí opět přistoupilo ke zjednodušení administrativy. Po dobu trvání nouzového stavu tak není nutný zaručený elektronický podpis. Postup schválila i vláda. Důvodem této úpravy je omezení osobního kontaktu, a tedy rizika šíření nákazy koronavirem.

„Potýkáme se s epidemií, která opět nabývá na síle. Zjednodušení papírování je v této složité době naprosto logický krok,“ uvedla ministryně Jana Maláčová. „Apelujeme tímto na klienty, aby skutečně zvážili, jestli je nutné chodit na Úřad práce ČR osobně. Žádosti a jiné podklady je možné zasílat i jinou cestou. Kromě toho, že ochrání své zdraví, ušetří také čas strávený čekáním ve frontě,“ doplňuje generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.

Vyplněné formuláře je možné podávat elektronicky, tedy prostřednictvím datové schránky nebo e-mailem. Po dobu nouzového stavu není nutný zaručený elektronický podpis. Přílohou takového e-mailu může být sken/fotografie s dokladovanou skutečností (např. sken/fotografie žádosti o dávku s podpisem).

Pokud se chystáte touto cestou požádatt o jakoukoli dávku vyplácenou ÚP ČR, nezapomeňte do žádosti uvést také telefonní a emailové spojení. Zaměstnanci ÚP ČR vás tak, v případě nutnosti, mohou kontaktovat a předejít případným nesrovnalostem.

Formuláře, včetně jejich vyplněných vzorů, jsou k dispozici na stránkách MPSV.

Další zjednodušení se týká přídavku na dítě, kdy v případě dosažení jeho zletilosti není nutné dokládat nezaopatřenost (např. potvrzení o studiu).

Alternativou k online podání je pak zaslání žádostí a dalších podkladů poštou (s vlastnoručním podpisem) nebo v době úředních hodin odevzdání tiskopisů na podatelně či do schránek umístěných obvykle při vstupu na příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR.

Aby ÚP ČR lidem ještě více zjednodušil proces vyplňování žádostí, postupně zveřejňuje na svých webových stránkách a Facebooku návodné videospoty.

Autor: onk

Mzdová kalkulačka

Newslettery