V doplňkovém penzijním spoření loni přibylo 18 procent lidí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

V doplňkovém penzijním spoření loni přibylo 18 procent lidí

ČTK

Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění, loni vzrostl o 18 procent na 1,139 milionu. Objem takto spořených peněz stoupl o 41 procent na 60 miliard korun. Informovala Asociace penzijních společností ČR.

V transformovaných fondech původního penzijního připojištění, do kterých již nelze vstupovat, zůstávalo na konci loňského roku 3,3 milionu účastníků. Celkový objem peněz v těchto fondech činil 427 miliard korun.

"Ačkoliv se účastnické fondy doplňkového penzijního spoření podílejí na třetím pilíři penzijního připojištění jen 26 procenty klientů a 12 procenty peněz, vytvořily v roce 2019 za celý sektor 38 procent zisku. Díky rozmanitosti investičních strategií dosahují vyšší výnosnosti než původní penzijní připojištění," komentoval výsledky prezident asociace Aleš Poklop.

Všechny účastnické fondy byly ziskové, dynamické vynesly 19 procent

V doplňkovém penzijním spoření v roce 2019 přibylo 56 500 účastníků s příspěvkem zaměstnavatele, což byl nárůst o 29 procent. Zaměstnavatelé přispívali 274 000 účastníků. Průměrný měsíční příspěvek zaměstnavatele za rok 2018 dosáhl 989 korun, byl tak o 16 korun vyšší než v roce 2018.

Náročné profese budou moct do předčasného důchodu bez penalizace

Hospodaření účastnických fondů bylo v roce 2019 úspěšné. V průměru loni skončily konzervativní účastnické fondy se ziskem 2,1 procenta, vyvážené fondy se ziskem 10,7 procenta a dynamické 18,9 procenta. Všechny byly ziskové a nahradily klientům ztráty z roku 2018.

Transformované fondy vytvořily loni souhrnný zisk 5,3 miliardy korun. Vzhledem k růstu cen a konzervativnímu složení portfolií ale nelze u nich předpokládat zhodnocení nad inflací. Jejich podrobnější výsledky z hlediska zhodnocení za uplynulý rok budou zveřejněny až po valných hromadách penzijních společností.

Kdo nemusí podávat daňové přiznání?

Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už neručí za to, že případná ztráta nesníží úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.

Autor: ČTK
 

Mzdová kalkulačka