Kdo nemusí podávat daňové přiznání? Příklady z praxe | E15.cz

Kdo nemusí podávat daňové přiznání?

Daňové přiznání (ilustrační foto)
Daňové přiznání (ilustrační foto)
• 

Kamila Ondráčková, Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pro osoby samostatně výdělečně činné je vyplnění a podání daňového přiznání za rok 2020 samozřejmostí. Kdy se však daňové přiznání nepodává ani při ročních stotisícových příjmech?

V praxi se ani při vysokých příjmech nepodává daňové přiznání, jestliže může za zaměstnance provést roční zúčtování daně zaměstnavatel, z příjmu byla odvedena 15% srážková daň nebo je předmětný příjem osvobozen od daně z příjmu fyzických osob. Kdy nemusíte podat daně? Podívejte se na příklady.

Příklad: Práce pro jednoho zaměstnavatele

Paní Kristýna měla po celý rok 2020 hrubou mzdu 35 000 korun a pracovala pro jednoho zaměstnavatele. Žádné jiné příjmy neměla. Paní Kristýna má roční hrubou mzdu nižší než 1 672 080 korun a nemusí platit 7procentní solidární daň z příjmu. Za paní Kristýnu tedy provedl zaměstnavatel roční zúčtování daně. Zaměstnanci mající povinnost platit solidární daň si však musí sami podat daňové přiznání

Příklad: Dvě pracovní smlouvy během roku

Paní Kateřina pracovala v měsících lednu až únoru 2020 pro zaměstnavatele XY, od března 2020 pracovala pro zaměstnavatele RS. Rovněž za paní Kateřinu mohl provést zaměstnavatel RS roční zúčtování daně. Sami si musí podat daňové přiznání zaměstnanci, kteří pracovali v některém měsíci loňského roku pro dva zaměstnavatele současně, přičemž jim z obou zaměstnání byla odvedena zálohová daň z příjmu. 

Příklad: Přivýdělek zaměstnanec na DPP do limitu

Zaměstnanec Martin pracoval po celý rok 2020 na hlavní pracovní poměr pro zaměstnavatele AB a současně si přivydělával na dohodu o provedení práce pro jiného zaměstnavatele, přičemž hrubá měsíční odměna z dohody byla vždy méně než 10 tisíc korun. Daňová povinnost u dohody byla splněna odvodem 15procentní srážkové daně, pan Martin nemá povinnost podávat daňové přiznání.

Příklad: Dědictví po otci

Studentka Alice zdědila po otci hotovost ve výši 400 000 korun. Studentka Alice z této finanční částky žádnou daň z příjmu platit nebude a nemá povinnost podávat daňové přiznání. Příjmy z dědictví jsou od daně z příjmu osvobozeny. 

Příklad: Finanční dar od matky

Karel obdržel od své matky darem 300 000 korun na zařízení svého prvního bytu, po celý rok byl Karel zaměstnancem a měl jen příjmy ze zaměstnání. Karel nemá povinnost podávat daňové uznání. Při splnění zákonných podmínek uvedených v § 10 zákona o dani z příjmu jsou bezúplatné příjmy od daně z příjmu osvobozeny, což je v případě obdržení hotovosti od příbuzného v linii přímé splněno. 

Příklad: Prodej nemovitosti po uplynutí časového testu

Pan Zdeněk prodal v roce 2020 byt, který koupil v roce 2013 a v roce 2020 ho již nepronajímal, protože ho rekonstruoval za účelem prodeje. Mezi nabytím a prodejem nemovitosti uplynulo více než 5 let, a proto je tento příjem osvobozen od daně z příjmu fyzických osob. 

Příklad: Příjem z prodeje CP do 100 tisíc korun

Paní Karolína po celý rok 2020 pracovala pro zaměstnavatele XY a současně měla jednorázový příjem z prodeje cenných papírů ve výši 95 000 korun. Příjem z prodeje cenných papírů je mimo jiné od daně z příjmu fyzických osob osvobozen, jestliže roční příjem nepřesáhne 100 tisíc korun. Paní Karolína tedy mohla svého zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně. 

Příklad: Příležitostný příjem do 30 tisíc korun

Student Michal měl v roce 2020 jednorázový příjem z příležitostné činnosti na základě smlouvy o dílo ve výši 25 000 korun. Student Michal nemusí podávat daňové přiznání, neboť při splnění zákonných podmínek v § 10 zákona o dani z příjmu jsou příležitostné příjmy osvobozeny od daně z příjmu až do ročního limitu 30 000 korun. 

Příklad: Pobírání roční nemocenské a důchodu

Paní Jolana pobírala první dva měsíce v roce 2020 nemocenskou v ochranné lhůtě, následně odešla do starobního důchodu. Paní Jolana nebude podávat daňové přiznání. Od daně z příjmu je osvobozen roční příjem formou nemocenských a dávek a důchodových dávek až do částky ve výši 36násobku minimální mzdy, za rok 2020 tedy v částce 525 600 korun a takto vysoký příjem paní Jolana rozhodně neměla.

Autor: Kamila Ondráčková, Petr Gola

Daňové přiznání

Daňové přiznání musí v roce 2021 podat všichni živnostníci a podnikatelé, ale i někteří zaměstnanci nebo studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. 

Termíny Sociální pojištění Zdravotní pojištění Kalkulačky Formuláře Přehled o příjmech a výdajích Výpočet čisté mzdy Daň z nemovitosti Slevy na dani Brigáda a daně Dodatečné daňové přiznání Kdo nemusí podávat daňové přiznání OSVČ

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2020 musí v roce 2021 podat všichni živnostníci a podnikatelé, ale i někteří zaměstnanci nebo studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. Povinnost se týká všech s příjmy nad 15 tisíc korun, kteří nejsou osvobozeni od daně z příjmu.

V našem přehledu termínů najdete, kdy se jednotlivé daně platí a jak lze odevzdání daňového přiznání oddálit. Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 byl stanoven na 1. dubna 2021. Z důvodu pandemie koronaviru se mohou podmínky měnit, proto doporučujeme termíny hlídat. Pokud jste OSVČ, myslete na to, že společně s daňovým přiznáním musíte odevzdat i Přehledy o příjmech a výdajích.

V daňovém přiznání a výpočtu čisté mzdy lze uplatňovat daňová zvýhodnění a slevy na dani.

S podáním daňového přiznání vám pomůžou i naše kalkulačky.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video