Kdo nemusí podávat daňové přiznání? Příklady z praxe | E15.cz

Kdo nemusí podávat daňové přiznání?

Daňové přiznání (ilustrační foto)
Daňové přiznání (ilustrační foto)
• 

Kamila Ondráčková, Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Daňové přiznání za rok 2021 nemusí podávat všichni, v praxi tak mají někteří občané nadprůměrné příjmy a daňové přiznání nepodávají, jak si ukážeme v praktických příkladech.

Lidé, kteří mají povinnost, podat daňové přiznání za rok 2021, mohou tuto povinnost splnit na dvoustránkovém nebo čtyřstránkovém daňovém formuláři, v závislosti na struktuře jejich příjmů. My se však zaměříme na příklady, kdy se daňové přiznání nepodává.

OSVČ v paušálním režimu

Daňovou novinkou roku 2021 byla možnost vstupu do daňového paušálního režimu. OSVČ, které splňovaly zákonné podmínky (zejména roční příjem do miliónu) a dobrovolně do paušálního režimu vstoupily, mají všechny daňové povinnosti za rok 2021 splněny měsíčními platbami v loňském roce ve výši 5 469 korun. Vstup do paušálního režimu tyty výrazným způsobem snižuje administrativu a není potřeba vyplňovat daňové přiznání.

Zaměstnanci pracující pro jednoho zaměstnavatele

Zaměstnanci, kteří po celý rok 2021 pracovali pro jednoho zaměstnavatele a mimo zaměstnání neměli jiné zdanitelné příjmy, daňové přiznání rovněž podávat nemusí. Tito zaměstnanci mohli požádat svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Daňové přiznání nemusí podávat ani zaměstnanci, kteří pracovali pro jednoho zaměstnavatele pouze po část roku, když zbylou část byli např. nezaměstnaní.

Zaměstnanci s brigádou na DPP

Pokud je hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce 10 tisíc korun a méně, potom je při nepodepsaném prohlášení k dani z hrubé odměny odvedena 15procentní srážková daň. Zaměstnanci, kteří si přivydělávají prací pro jiného zaměstnavatele právě na dohodu do limitu, již prohlášení k dani u druhého zaměstnavatele podepsat nemohou a daňovou povinnost mají splněnou odvodem srážkové daně. Formou brigády na DPP s odměnou do limitu si mohou zaměstnanci přivydělávat pro více zaměstnavatelů současně a nemají povinnost podávat daňové přiznání.

Penzisté

Od daně z příjmu fyzických osob jsou za rok 2021 osvobozeny státní důchody do 36násobku minimální mzdy platné k 1. lednu. Za rok 2021 tedy do částky 547 200 korun. Měsíční důchod nad 45 600 korun byl v roce 2021 ojedinělý, proto naprostá většina důchodců nemá se zdaněním svého důchodu žádné starosti. Můžeme tedy říci, že téměř všechny důchody jsou v Česku vypláceny v čistém a neodvádí se z nich žádné daně (sociálnímu a zdravotnímu pojištění nepodléhají důchody nikdy).

Zaměstnanci s více pracemi za sebou

Daňové přiznání za rok 2021 musí podat i zaměstnanci, kteří v některém měsíci roku 2021 pracovali pro více zaměstnavatelů současně, přičemž jim ze všech mezd nebo odměn byla odvedena zálohová daň z příjmu.

V případě, že však zaměstnanec během roku 2021 pracoval pro více zaměstnavatelů, ale postupně za sebou, potom povinnost podat daňové přiznání nevzniká. Zaměstnanci mající příjmy pouze ze závislé činnosti ze zaměstnání, kteří změnili v průběhu roku zaměstnavatele, tak daňové přiznání nepodávají.

Studenti se zkráceným úvazkem

Řada vysokoškoláků si přivydělává již během studia, často na zkrácený úvazek. Pokud se takové zaměstnání nepřekrývá s jinou prací, tak rovněž nevzniká povinnost podat daňové přiznání. Daňové přiznání nemusí podávat ani studenti, kteří pracuji např. pro jednoho zaměstnavatele na zkrácený úvazek a pro druhého na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 tisíc korun a méně.

Studenti, kteří vyčerpají již všechny daňové slevy, na které mají nárok a kteří nemají nárok na žádný daňový odpočet, tak podáním daňového přiznání nemohou obdržet odvedenou srážkovou daň z pracovních dohod zpět, a protože nemají kvůli těmto příjmům povinnost podat daňové přiznání, tak ho nepodávají.

Občané s daňově osvobozenými příjmy

Některé příjmy jsou od daně z příjmu osvobozeny automaticky (např. dědictví), jiné při splnění zákonných podmínek (např. dary nebo prodej nemovitosti). Daňově osvobozené příjmy se do daňového přiznání neuvádí, a tedy nezakládají povinnost daňové přiznání podávat.

Autor: Kamila Ondráčková, Petr Gola

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2021 musí v roce 2022 podat všichni živnostníci, podnikatelé i někteří zaměstnanci a studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. Povinnost se týká všech, kteří nejsou osvobozeni od daně z příjmu. Projděte si našeho aktuálního průvodce pro daňové přiznání za uplynulý rok 2021. Pro OSVČ je určen speciál o daňovém přiznání 2022 v příkladech.

Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 byl stanoven na 1. dubna 2022. Pokud hodláte podat daňové přiznání elektronickou cestou, máte o měsíc déle. Podívejte se na kompletní daňový kalendář. Z důvodu pandemie koronaviru se mohou podmínky měnit, proto doporučujeme termíny hlídat.

Co všechno byste měli zohlednit, najdete v našem speciálu k daňovému přiznání na názorných příkladech. V daňovém přiznání a při výpočtu čisté mzdy lze uplatňovat daňová zvýhodnění a slevy na dani. Daňový základ lze snížit i skrze poskytnuté dary. Pokud vlastníte nemovitost, přečtěte si náš speciál jak správně účtovat daň z nemovitosti. A jak je to s příjmy z pronájmu? S podáním daňového přiznání vám pomůžou i naše kalkulačky.

Nezapomeňte si projít daňové novinky, týkající se daní v roce 2022, mezi které patří i nová sleva na poplatníka.

Do 10. ledna 2022 mohou také živnostníci ještě vstoupit do režimu paušální daně. OSVČ by pro letošek měly být obeznámeny se zálohami na zdravotní a sociální pojištění v roce 2022.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery