Vklady domácností u bank se v březnu poprvé za téměř pět let snížily

.

. Zdroj: Depositphotos

Vklady českých domácností u bank se v březnu poprvé za téměř pět let snížily. Naposledy se tak stalo v květnu 2017. Proti únoru klesly o 26 miliard korun na 3,04 bilionu korun. Za jeden měsíc se tak snížily téměř o procento, což je nejrychlejší meziměsíční pokles od května 2013. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

Během března se snížil objem úspor také mezi živnostníky, kteří měli na konci měsíce uloženo 166 miliard korun, o miliardu méně než koncem února. Jejich úspory se tak snížily pošesté z posledních sedmi měsíců. Naopak objem firemních vkladů v bankách se zvýšil o deset miliard a dosahoval 1,33 bilionu korun.

"Data o úsporách domácností a živnostníků již delší dobu naznačují, že doba výrazné akumulace úspor je pryč. Situace se začala měnit už ke konci prvního pololetí loňského roku, kdy lidé po uvolnění protiepidemických opatření začali více utrácet. Během posledních šesti měsíců se tento trend ještě prohloubil. Jestliže v březnu loňského roku měly domácnosti ušetřeno o 13 procent více než v březnu 2020, letos v březnu měly v meziročním srovnání pouze o čtyři procenta více,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Důvodů může být podle ní několik, ale tím hlavním je vysoká inflace. "Řada lidí, kteří si ještě před rokem odkládali peníze stranou, si to dnes již nemůže dovolit. Na jedné straně některé skupiny lidí své úspory rozpouští, na straně druhé se zvyšuje dynamika spotřebitelských úvěrů a růst objemu úvěrů na bydlení je stabilní na úrovni 11 procent,“ dodala.

Za mírným poklesem vkladů může být i odložená spotřeba z předchozích období. Tomu by napovídal růst úvěrů na spotřebu. Celková výše úvěrů pro domácnosti meziměsíčně vzrostla o 15 miliard korun. Objem úvěrů na bydlení se zvýšil o 12 miliard a objem úvěrů na spotřebu o tři miliardy korun. "U spotřebitelských úvěrů vidíme jednoznačně rostoucí trend. Ještě v březnu loňského roku jejich objem v meziročním srovnání stagnoval, potom ale začal pomalu růst a v březnu tohoto roku už byl téměř o devět procent vyšší než před rokem,“ podotkla Kameníčková.

Objem úvěrů živnostníků se dlouhodobě výrazně nemění a pohybuje se okolo 47 miliard korun. Během března se zvýšil o 137 milionů korun. Meziročně se však jejich dynamika snižuje.

Mezi firmami byl březnový vývoj opačný. Objem jejich vkladů u bank vzrostl a objem úvěrů se naopak snížil, a to o 15 miliard na 1,22 bilionu korun. Společnosti tak měly u bank uloženo o 112 miliard korun více, než kolik měly půjčeno. V meziročním srovnání je tempo růstu jejich úvěrů v prvních třech měsících letošního roku vyšší než v roce předchozím, zatímco u vkladů je tomu naopak.

V březnu se opět zlepšila platební morálka ve všech kategoriích. Nejlépe úvěry splácely domácnosti, a to především díky vynikají platební morálce u úvěrů na bydlení. Celkově tak domácnosti nesplácely 1,36 procenta toho, co si půjčily. Firmy nesplácely 3,23 procenta půjčených peněz, živnostníci 5,39 procenta.