Absolventi škol: Bude pro ně těžké najít uplatnění | E15.cz

Absolventi škol: Bude pro ně těžké najít uplatnění

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Letos budou mít absolventi škol ztížené podmínky pro nalezení dobré práce. Pokud se podíváme do evidence nezaměstnaných na pracovních úřadech, zjistíme, že absolventů je zde letos mnohem více než v minulých letech. Naproti tomu pracovních nabídek je poskrovnu.

Na konci května úřady práce evidovaly přes 6900 absolventů. To bylo o 2300 více než ve stejném období loňského roku a skoro o 2000 více než v tomto období roku 2018. Nabídka pro absolventy s vyšším vzděláním je hluboko pod hladinou poptávky.

Podle odborníků se tato situace jen tak nezlepší. Díky pandemii firmy omezují přijímání nových zaměstnanců, některé i propouštějí. Mnohým firmám ale tato situace hraje do karet. Jde o podniky, které potřebují získat zkušené pracovníky, kterých byl ještě nedávno velký nedostatek.

I proto nyní mnoho firem zintenzivnilo práci svých personálních oddělení. „V současné době nabízíme příležitosti především manažerům povolování staveb, hlavním inženýrům projektů, projektantům pozemních staveb a architektům. Uplatnění u nás mohou najít také ekonomové se zkušenostmi v účetnictví,“ říká zástupkyně ředitele personálního sektoru společnosti Ekospol Klára Hnátová.

Firmy si své absolventy hlídají

Některé firmy si své absolventy hlídají a zaučují. Nabízí jim totiž pracovní pozice už rok před ukončením studia. Obě strany potom mají své jisté.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka