Benzin i nafta zlevnily od minulého týdne zhruba o korunu

Tankování paliva (ilustrační fotka).

Tankování paliva (ilustrační fotka). Zdroj: Pexels

Pohonné hmoty v uplynulém týdnu dál zlevnily, tempo zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 45,82 koruny, před týdnem byl o 1,09 koruny dražší. Nafta zlevnila o 93 haléřů na 46,21 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Navzdory poklesu jsou pohonné hmoty v Česku stále výrazně dražší než před rokem. Loni v této době byl benzin zhruba o 12 korun na litru levnější, za naftu tehdy motoristé platili o 14,55 koruny na litru méně. Podle analytiků bude zlevňování dále pokračovat.

Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka prudce klesají velkoobchodní marže na evropském trhu, a to především u benzinu. "Vývoj v nejbližším týdnu bude díky tomu pro řidiče příznivý. V nejbližším týdnu očekáváme zlevnění o dalších 80 haléřů a počátkem srpna se průměrné ceny pohonných hmot budou pohybovat na úrovni 45 korun za litr," uvedl Tomčiak.

"Zatímco pokles ceny ropy umožňuje zlevňovat pohonné hmoty, kurz koruny vůči dolaru se nevyvíjí příznivě. Posilování dolaru prodražuje dovoz do České republiky, což brání výraznějšímu snížení cen u čerpacích stanic," řekl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Podle něj by se průměrné ceny benzinu i nafty měly během srpna dostat pod úroveň 45 korun za litr. "Nadále se vyplatí tankovat v Polsku. V ostatních sousedních zemích se ceny paliv příliš neliší od těch českých," dodal Křeček.

Nejlevnější paliva natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr benzinu v průměru za 45,26 koruny. Naftu tam prodávají průměrně za 45,62 koruny za litr. Naopak nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 47,04 koruny. Nafta se tam tankuje za 47,18 koruny za litr.

Ceny paliv letos prudce vzrostly na přelomu února a března po začátku ruské invaze na Ukrajině. Ještě 23. února stál litr benzinu průměrně zhruba 37,40 koruny a nafty asi 36,40 koruny. Během dvou týdnů po začátku ruského vpádu ale cena benzinu vyskočila skoro na 47,30 koruny za litr a cena nafty téměř na 49,60 koruny za litr. Od té doby ceny kolísaly. Benzin začal z rekordních hodnot zlevňovat o jednotky haléřů na konci června, cena nafty se snižuje od začátku července.

Další pokles očekává i analytik XTB Jiří Tyleček, prostor pro zlevňování je podle něj hlavně díky snižujícím se maržím. "Z pohledu ceny surovin se však prostor pro další zlevňování pomalu uzavírá. Ropa se chytla stodolarové úrovně a také ceny paliv na evropských trzích stagnují na zvýšených úrovních. Česká koruna navíc klesá na páru s americkým dolarem, za který se paliva nakupují," uvedl.

Vláda proti prudkému zdražování paliv přijala několik opatření. Mimo jiné od začátku června na čtyři měsíce snížila o 1,50 koruny na litr spotřební daň z benzinu a nafty. Kabinet zvažuje, že ponechá sníženou spotřební daň u nafty trvale. Důvodem je konkurenceschopnost s okolními zeměmi.