Dluhy českých domácností u bank v červenci stouply o 8,4 miliardy korun | e15.cz

Dluhy českých domácností u bank v červenci stouply o 8,4 miliardy korun

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Dluhy českých domácností u bank v červenci meziměsíčně stouply o 8,4 miliardy na 2,11 bilionu korun. Zadlužení nefinančních podniků stouplo o zhruba 33,7 miliardy na 1,27 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností na konci prvního prázdninového měsíce vyšší o 152 miliard Kč a dluhy firem vyšší o téměř 108 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016, výjimkou byl letošní duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu korun. Podle ČNB ale hodnoty v dubnové bankovní statistice ovlivnilo pravomocné odebrání bankovní licence Sberbank CZ.

Nad bilion korun se zadlužení českých domácností poprvé dostalo v červnu 2010, úroveň 1,5 bilionu korun přesáhlo v září 2017 a loni v říjnu se dostalo nad dva biliony korun. Víc než tři čtvrtiny dluhů domácností u bank připadají na úvěry na bydlení, které v červenci podle centrální banky meziměsíčně stouply o 0,4 procenta na 1,645 bilionu korun.

Vedle toho zadlužení firem dlouhodobě kolísá. Loni se meziměsíčně snížilo v červnu a prosinci, v ostatních měsících rostlo. Letos v lednu zůstalo zadlužení firem téměř beze změny, v únoru stouplo, v březnu až květnu klesalo a od června opět vzrostlo. Podle původní doby splatnosti mají mezi úvěry poskytnutými nefinančním podnikům nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. V červenci jejich objem dosáhl k 682 miliardám korun, což bylo podle ČNB 54 procent celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva. "V červenci 2022 byla bankovní statistika v ČR sestavena ze zdrojových dat 45 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank (bez ČNB)," uvedla centrální banka.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka