Domácnostem rostou výdaje, nikoliv příjmy

.

. Zdroj: Shutterstock

Většinu domácností zasáhla současná ekonomická situace. Ceny energií, pohonných hmot, nájmů, hypoték, potravin a dalších základních potřeb stále rostou. Češi začínají mít strach, jestli budou zvládat táhnout rodinný rozpočet. 50 procent lidí cítí, že jejich finanční situace je horší než před rokem. Ukázal to průzkum agentury STEM.

Co nás tíží nejvíce

Nejhorší zátěží pro domácnosti jsou samozřejmě náklady na bydlení, energie a potraviny. K rostoucím nájmům rostou i ceny hypoték. „Rostou také náklady na hypotéky, které banky v červenci 2022 nabízejí v průměru s úrokem 6,24 procent oproti průměrné sazbě 2,23 procent v červenci 2021. Splátky se kvůli tomu po skončení fixace, která v letošním roce končí až 50 tisícům lidí, navýší s rostoucími úrokovými sazbami o další tisíce,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif. Klid nemají ani lidé v nájmech. Pokud jim končí období se smluvně dohodnutou výší nájemného, mohou nejspíš očekávat jeho navýšení.

Ceny energií

Vysoké ceny energií začínají dopadat na stále více z nás. Záleží, jak máme ceny zafixované. Zvyšování cen ale do konce roku zasáhne téměř všechny z nás. A budou to výdaje o desítky tisíc ročně navíc. Ruku v ruce s cenami energií jdou ceny pohonných hmot. Jak ukazují data Českého statistického úřadu, v lednu 2021 cena Naturalu 95 byla 28 korun za litr. Na konci roku už 37 korun. Nyní může být cena až 50 korun za litr.

S reálným růstem příjmů se můžeme rozloučit

Pokud máme štěstí, tak náš růst příjmů kopíruje inflaci. Podle portálu Platy.cz se průměrná mzda v ČR v porovnání let 2019 a 2021 zvýšila o 11,8 procent. A momentálně je to podobné. Jen pár šťastným se zvýší plat nad výši inflace.

Polovina domácností očekává mírné nebo prudší zhoršení. 14 procent odhaduje, že za rok by jejich situace mohla být lepší. „Vidíme, že již v současné situaci a dále ve druhé polovině roku a v příštím dojde k rozevírání nůžek, nesouladu příjmů a výdajů stále více domácností. To znamená pro stále více Čechů zejména s nižšími, ale i průměrnými příjmy ekonomickou past, ze které se budou špatně dostávat,“ říká Martin Steiner.