Odvedené pojistné: schovávejte si listy důchodového pojištění | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Jak kontrolovat odvedené pojistné? Schovávejte si listy důchodového pojištění, můžou se opravdu hodit

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Zaměstnavatelé mají ze zákona povinnost každý rok každému zaměstnanci vyhotovit evidenční list důchodového pojištění a předložit ho České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), ne vždy ale tuto povinnost splní. Kopii listu byste měli obdržet a rada nad zlato zní: zkontrolujte si odvedené pojistné a listy si zakládejte.

Pokud totiž máte stejnopisy evidenčních listů uschovány, můžete jimi prokázat dobu zaměstnání i výdělky, a to i v případě, že zaměstnavatel originál neodeslal ČSSZ, nebo neodváděl pojistné...

Neodvedení pojistného nemá vliv na budoucí důchodové nároky zaměstnance, v těchto případech se má pro účely důchodu nejen starobního, ale i invalidního či pozůstalostního za to, že bylo uhrazeno a dluh vymáhá ČSSZ po zaměstnavateli. Pokud by vám na evidenčním listu něco „nehrálo“, požádejte zaměstnavatele o opravu. V případě, že by vám odmítnul vyhovět, rozsoudí vás ČSSZ.

Lidé utrácí, průmysl šlape a kdo chce, najde si práci. Česko je v kondici a dovolenou si zaslouží

Pokud si chcete ověřit, jaké údaje za vás váš zaměstnavatel vykázal, máte možnost si jednou za kalendářní rok požádat o vyhotovení informativního listu, který obsahuje příslušné údaje. O údaje za předchozí rok lze žádat vždy od června, ten kdo má „datovku“ může údaje ověřovat online na portálu ČSSZ. V případě pochybností se pak opět obraťte přímo na příslušný okresní úřad.

Nízké východní mzdy prý na Západ nepatří. Čechy o tom chtějí na schůzce přesvědčit Macron a Kern

 

Mzdová kalkulačka