Konsolidaci půjček využívá málo Čechů | e15.cz

Konsolidaci půjček využívá málo Čechů

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Minimálně jednu půjčku v tuto chvíli splácí zhruba polovina českých domácností. V současnosti mohou tito lidé pociťovat obavu ze schopnosti splácet své závazky. Průzkum Sberbank ukázal, že každý pátý Čech má dva až pět úvěrů.

Většina úvěry splácí zvlášť a nevyužívá sjednocení půjček. Zatímco při výběru spotřebitelského úvěru je nejdůležitějším faktorem právě výše úroku a výše měsíčního zatížení na rozpočet, možnosti snížení úroků i splátek doposud zkusilo 14 procent zadlužených Čechů.

Úroky hrají prim

Pokud nemáte rezervy, občas se můžete dostat do situace, kdy je nutné opravit auto, nebo třeba koupit počítač pro distanční výuku. I kvůli pandemii mohou být nenadále výdaje domácnosti problém a jeho jediným řešením se může jevit spotřebitelský úvěr.

Pokud jej budete vybírat, srovnávejte a zaměřte se prvně na výši úroků a RPSN. Druhé místo z hlediska důležitosti většinou obsadí výše měsíčních splátek. Až na třetí příčce je délka splátek. „Výše úroku a RPSN je na prvním místě pro 67 procent Čechů, což vnímáme pozitivně. Klienti by měli v prvé řadě sledovat, kolik je úvěr stojí,“ říká Radka Černá, tisková mluvčí Sberbank. Komfort při sjednání účtu díky možnosti založení online je důležitý pro 12 procent dotázaných.

Konsolidaci moc nevyužíváme

Průzkum ukázal, že konsolidaci půjček využívá jen 14 procent Čechů. Dva až tři úvěry má 20 procent Čechů. „Konsolidace může přitom pomoci se splácením několika různých splátek s odlišným úrokem a v různých termínech. Spojením splátek do jedné lze výrazně ušetřit na poplatcích i úrocích a ulevit tak domácím rozpočtům pod tlakem pandemie,“ podotýká Radka Černá.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka

Newslettery