Průměrná mzda podle odhadů stoupla až o 6,8 procenta | E15.cz

Průměrná mzda podle odhadů stoupla až o 6,8 procenta

ČTK

Průměrná mzda stoupla ve druhém čtvrtletí o 6,4 až 6,8 procenta. Reálně, po odečtení inflace, by tak mohla stoupnout až o 4,6 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Za růstem je především dobrý vývoj ekonomiky a nedostatek pracovníků, což vytváří tlak na růst mezd. Český statistický úřad zveřejní údaje v úterý. Průměrná mzda roste v Česku nepřetržitě od začátku roku 2014.

Letos v prvním čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda meziročně vzrostla o 5,3 procenta na 27 889 korun. Po odečtení inflace se výdělek zvýšil o 2,8 procenta. Obecně přitom platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Růst průměrné nominální mzdy by v druhém čtvrtletí mohl podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera činit téměř sedm procent. „Vzhledem k průměrné inflaci za druhé čtvrtletí ve výši 2,2 procenta by pak růst reálných mezd činil 4,6 procenta. V případě, že se uvedený odhad naplní, půjde o nejrychlejší meziroční růst reálných mezd za posledních deset let,“ uvedl.

ČSSD chce zvyšovat penze na čtyřicet procent průměrné mzdy, říká Marksová

Zrychlení růstu mezd naznačily podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška i národní účty, zveřejněné v pátek, přičemž ve druhém pololetí zřejmě poroste průměrná mzda nominálně i o více než sedm procent.

„Přičiněním politiky vlády a vývoje na trhu práce se tak mzdy ocitají v začínající spirále a je jen otázkou, co bude její druhou nohou. Může to být poptávková inflace, zhoršení bilance zahraničního obchodu, nebo obrat v nezaměstnanosti. Odborářské heslo ´konec levné práce´ se každopádně stává realitou s pozitivními i negativními důsledky,“ uvedl.

S minimálním výdělkem vzroste i zaručená mzda. U některých profesí může dělat i přes 24 tisíc

I podle analytičky Raiffeisenbank Moniky Junicke ve druhém čtvrtletí tlak na růst mezd zesílil. Poměr mezi počtem uchazečů a volných pracovních míst klesl nejníže za poslední dvě desetiletí, upozornila. „Očekáváme tedy, že ve druhém čtvrtletí tempo růstu mezd výrazně zesílí,“ dodala.

Loni ve druhém čtvrtletí průměrná mzda stoupla meziročně o 1019 korun, tedy o 3,9 procenta, na 27 297 korun. Reálně, po odečtení inflace, vzrostla o 3,7 procenta.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Mzdová kalkulačka