Špatná platební morálka. Firmy platí i 20 dní po splatnosti | E15.cz

Špatná platební morálka. Firmy platí i 20 dní po splatnosti

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V současnosti se s krizí potýká 90 procent firem. A to hlavně finančního a provozního typu. Jedním z nich je zhoršení platební morálky.

Pokud se podíváme na silně postižené segmenty, termíny se prodlužují v průměru o 20 dní oproti stejnému období loňského roku. Vyplývá to z analýzy Platební instituce Roger.

O 20 dní později

Podle analýzy došlo k výraznému zhoršení. Letos platí firmy v průměru o 20 dní později než ve stejném období loňského roku. K největšímu zhoršení došlo hlavně v logistice, elektroprůmyslu a strojírenství. Tato situace může souviset s automobilovým průmyslem, který se během pandemie téměř zastavil.

V dubnu klesla produkce aut v naší republice o 88,5 procent oproti dubnu 2019. Meziročně prodej aut klesl o 76,3 procent. Narušení výrobního režimu je způsobeno především nucenou odstávkou výroby a zasažením úzké provázanosti dodavatelských řetězců napříč celou Evropou.

„Prodlužování splatností bude mít velmi negativní dopad na dodavatelské řetězce. Některé firmy budou muset problémy s cash flow reflektovat snížením kapacit, a to se následně negativně projeví na délce krize. Ztracené výrobní kapacity budou trhu dlouho chybět. Velkým problémem jsou opatření, která stát zavedl, ale následně nenabídl firmám vhodné řešení způsobených potíží. Programy COVID I, II ani III zatím uvedený problém s výpadkem cash flow neřeší,” míní Adam Šoukal, CEO Platební instituce Roger.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka