Více než pětina Čechů změnila za poslední půlrok práci

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Úřad práce ČR
práce ve stoje
Úřad práce
Úřad práce
5
Fotogalerie

V uplynulých šesti měsících změnilo zaměstnání přes 20 procent Čechů. To je nejvíce od roku 2010, od kdy společnost Randstad v ČR dělá svůj průzkum na toto téma. Nejčastěji měnili zaměstnání lidé pracující chemickém průmyslu, v telekomunikačních a poštovních službách a tradičně v hotelnictví a stravování.

Další pětina lidí si aktuálně novou práci aktivně hledá nebo se po zajímavých pracovních příležitostech poohlíží. Počet lidí, kteří se domnívají, že by mohli přijít o svou práci, se proti minulému čtvrtletí mírně snížil. Se svým zaměstnavatelem je spokojeno 70 procent českých zaměstnanců.

Míra fluktuace byla za poslední půlrok u mužů i žen stejná. Nejvyšší podíl těch, kteří měnili práci (29,7 procenta), připadá na věkovou kategorii 25 až 34 let a tradičně také na nejmladší kategorii zaměstnanců ve věku 18 až 24 let (26,7 procenta).

Jako nejčastější důvod pro změnu zaměstnavatele uvedli respondenti získání lepších finančních podmínek (35,6 procenta), osobní touhu po změně (24,7 procenta) a nespokojenost se zaměstnavatelem (19,2 procenta).

"Mzda, respektive lepší finanční ohodnocení (tedy i benefity), je stále to, co nejčastěji rozhoduje o odchodu ze zaměstnání a přijetí nové pracovní nabídky. Rozpohybovaný trh práce však motivuje lidi ke změně i z jiných důvodů, u mladších generací často třeba jen z touhy po nových zkušenostech a zážitcích, stále více lidí také vyhledává flexibilitu a dobře dostupnou lokalitu," uvedla marketingová manažerka české pobočky Randstadu Alžběta Honsová.

Aktuálně aktivně hledá novou práci šest procent dotazovaných a 15 procent po nových pracovních nabídkách a příležitostech pokukuje.

"Je tu ale další zhruba třetina lidí, kteří sice aktivně práci nehledají, ale deklarují, že jsou otevření novým nabídkám. Pro zaměstnavatele je to malá časovaná bomba, protože spolu s panující absencí strachu ze ztráty práce a téměř nulovou nezaměstnaností to znamená, že tato skupina lidí může být už jednou nohou pryč z firmy," upozornila Honsová. Získat nového zaměstnance totiž podle ní ve většině případů nyní znamená přetáhnout ho od jiného zaměstnavatele.

Proti předchozímu čtvrtletí vzrostl počet lidí, kteří jsou spokojeni se svým zaměstnavatelem. Zároveň klesl podíl zaměstnanců (na 18 procent), kteří se obávají, že by mohli přijít o práci. Více se obávají muži než ženy, nejčastěji jde o zástupce věkové kategorie 18 až 44 let.

"Skutečnost, že zaměstnavatelé začali díky nedostatku volných lidí na trhu práce o své zaměstnance dobře pečovat, nese v dlouhodobém měřítku své ovoce. Spokojený zaměstnanec se přeci jen hůře přetahuje než ten, kdo je nespokojený," uvedla Honsová. Relativně největší obavy ze ztráty práce mají lidé pracující v telekomunikačních a poštovních službách (44 procent), v hotelnictví a stravování (37 procent) a ve stavebnictví (36 procenty), tedy v oborech podléhajících sezonnosti.