Zdravotní pojištění: Sedm věcí, které potřebujete vědět

Čas na změnu zdravotní pojišťovny

Čas na změnu zdravotní pojišťovny Zdroj: Profimedia

Soukromý doktor
2
Fotogalerie

Všichni občané s trvalým pobytem v Česku musí být zdravotně pojištěni u některé ze zdravotních pojišťoven působících na trhu. Co možná nevíte o výpočtu zdravotního pojištění?

Za výpočet a odvod zdravotního pojištění je zodpovědný za zaměstnance zaměstnavatel. Jaká pravidla platí pro výpočet zdravotního pojištění u zaměstnanců?

1) Souhrnná sazba zdravotního pojištění je 13,5 procenta

Zaměstnanci je z hrubé mzdy mzdovou účetní sraženo 4,5 procenta na zdravotním pojištění a dalších 9 procent na za zaměstnance odvádí zaměstnavatel. V souhrnu tedy posílá mzdová účetní na účet zdravotní pojišťovny 13,5 procenta z hrubé mzdy zaměstnance. Platbě zdravotního pojištění nepodléhá pouze odměna z dohody o provedení práce, pokud je 10 000 korun a méně a odměna z dohody o pracovní činnosti, jestliže činí 2 999 korun a méně.

2) Při stejné hrubé mzdě je zdravotní pojištění shodné

Daň z příjmu fyzických osob dvou zaměstnanců se stejně vysokou hrubou mzdou může být rozdílně vysoká v závislosti na množství uplatněných daňových slev a daňového zvýhodnění. Při výpočtu zdravotního pojištění se však žádné slevy neuplatňují a výši zdravotního pojištění žádné položky nesnižují.

3) Nemůže vzniknout přeplatek

Během roku zaplatí někteří zaměstnanci na daňových zálohách více než je jejich roční povinnost. Důvodem je například uplatnění daňových odpočtů, které se uplatňují až za celý kalendářní rok nebo nevyužití daňových slev v plném rozsahu během roku. Přeplatek na zdravotním pojištění však vzniknout nemůže.

4) Dvě práce = dvě platby na zdravotním pojištění

Výpočet zálohové daně z příjmu při práci pro dva zaměstnavatele současně se liší, neboť u jednoho zaměstnavatele je podepsáno prohlášení k dani a u druhého nikoliv. Při podepsaném prohlášení k dani se uplatní při výpočtu čisté mzdy daňové slevy, na které je nárok. Zaměstnanci pracující například na zkrácený úvazek pro dva zaměstnavatele s hrubou mzdou 15 000 korun odvedou na zdravotním pojištění v obou zaměstnáních stejně.

5) Minimální platba zaměstnance 1 803 korun

Za každého zaměstnance musí zdravotní pojišťovna obdržet v roce 2019 měsíčně minimálně 1 803 korun, tj. 13,5 procenta z minimální mzdy. Pokud zaměstnanec pracuje pouze pro jednoho zaměstnavatele na zkrácený úvazek s hrubou mzdou nižší než 13 350 korun, který není současně státním pojištěncem (například studentem či penzistou), zaplatí na zdravotním pojištění více, neboť zaměstnavatelé odvádí vždy 9 procent z hrubé mzdy a doplatek do minima platí právě zaměstnanec. Dobrovolně samozřejmě může doplatek do minima hradit i zaměstnavatel.

6) Nelze si sjednat nižší sazbu pojistného

Veřejné zdravotní pojištění je povinné a sazba zdravotního pojištění je vždy stejná. Nelze mít speciální úpravu jako u komerčního pojištění. Změnou zdravotní pojišťovny nelze na měsíční platbě zdravotního pojištění ušetřit. Při výpočtu zdravotního pojištění není stanovena ani maximální částka zdravotního pojištění za rok. Zdravotní pojištění se odvádí i z nadstandardně vysokých mezd.

7) Vyšší platby neovlivňují nemocenské dávky

Zaměstnanci odvádějící více na zdravotním pojištění v případě nemoci nemají nárok na vyšší náhradu mzdy a nemocenské dávky. Ze zdravotního pojištění je financována zdravotní péče. Výše nemocenských dávek se odvíjí od odvodů zaměstnance na sociálním pojištění.