Co vidí strojvedoucí na trase Posázavského pacifiku? Prohlédněte si krásy slavné krajiny | E15.cz

Co vidí strojvedoucí na trase Posázavského pacifiku? Prohlédněte si krásy slavné krajiny

vaj

České dráhy umožňují poznat známé železniční trasy z nového úhlu. "Z vlaku je nejhezčí pohled na svět," uvádějí na svém webu Pohledzvlaku.cz, který zprostředkovává unikátní záběry z čela vlakových souprav. V klidu domova se tak lze pokochat například průjezdem slavné trati podél řeky Sázavy Praha-Čerčany. Od loňského května navštívilo dosud nepříliš propagovanou stránku přes 350 tisíc lidí.

Mezi nejzajímavější místa trasy Posázavského pacifiku patří průjezd Žampašským viaduktem. Mezi stanicí Jílové u Prahy a zastávkou Luka pod Medníkem překonává vlak údolí Kocour u Žampachu po 110 metrů dlouhém železničním viaduktu, který byl postaven v letech 1898 až 1899 a dodnes je nejvyšším kamenným mostem na českých lokálkách.

S maximální výškou 41,5 metru je jen o metr nižší než pražský Nuselský most. Zachycen je ve fotogalerii níže. Pohledem z čela vlaku lze navíc obdivovat celkový ráz skalnaté krajiny i samotný pocit z jízdy. Doslova z první řady mohou navíc diváci sledovat práci strojvedoucího.

Pohledzvlaku.cz nabízí záznamy z průjezdu celkem deseti tratí, mimojiné té vedoucí z Prahy do Děčína či ze Zábřehu na Moravě na Jeseník. "I nadále budeme přinášet příznivcům sofistikovanou formou další zajímavé tratě v ČR včetně dalších vozidel. Pro letošní rok máme v plánu i nostalgickou jízdu s parní lokomotivou a další zajímavosti z tratí v České republice a jejich okolí,“ uvedl pro server Aktuálně.cz vedoucí projektu Václav Rubeš.

Legendární Posázavský pacifik mění tvář, obnova stála tři čtvrtě miliardy
Budujme stát pro 40 milionů lidí: přečtěte si, u koho se inspiruje Babiš
Jawa chystá letos novinku. Jak vypadala výroba v dobách největší slávy uvidíte na fotografiích Viléma Heckela
Hyperloop je slepá cesta a Německo není dobrý příklad, odpovídal čtenářům v online rozhovoru Petr Šlegr

Autor: vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!