Koalice SPOLU může být problémová, ANO a SPD jsou ale horší, říká startupista v týmu Starostů | E15.cz

Koalice Spolu může být problémová, ANO a SPD jsou ale horší, říká startupista v týmu Starostů

David Procházka ve volebním štábu STAN
David Procházka ve volebním štábu STAN
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

Filip Zelenka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Zakladatel startupu Donio David Procházka se dostal na kandidátku pražských Starostů po vypuknutí kauzy Dozimetr, díky umístění na čtvrtém místě po zisku sedmi procent ve volbách zasedne v pražském zastupitelstvu. Koalice Spolu může být problémová, ale ANO a SPD jsou mnohem horší, říká v rozhovoru pro deník E15 Procházka. 

STAN získal ve volbách sedm procent, mandát tak získáte i vy. Co říkáte na výsledky voleb?

Jsme spokojení, nevěděli jsme, jak Dozimetr zahýbá s preferencemi, měli jsme signály, že můžeme být pod pěti procenty, ale cokoli nad sedm považujeme za úspěch.

Ukazovaly tedy vaše interní průzkumy, že byste se nemuseli dostat?

To je právě paradoxní, naše interní průzkumy ukazovaly nejméně ze všech, v průzkumech ostatních stran jsme byli kolem sedmi a osmi procenty, ale u nás jsme byli 14 dní před volbami kolem čtyř procent. Byli jsme kvůli tomu skeptičtí, touto optikou je náš výsledek super.

Jak vidíte koaliční vyjednávání? Jaká bude vaše priorita?

Bude to složité, pevně věřím, že Spolu nepůjde do koalice s hnutím ANO, už jen kvůli celostátní spolupráci. My nechceme spolupracovat s ANO a SPD, okruh potenciálních partnerů se zužuje, ale doufáme, že se do koalice dostaneme.

Není i Spolu pro vás problémové? Na kandidátce je například Jiří Pospíšil, který je spojen s kauzou Dozimetr, po jejímž vypuknutí jste se dostal na kandidátku STAN v rámci očisty strany.

Může být problémové, když to ale srovnáte s ANO nebo s SPD, tak ve Spolu je stále spoustu dalších lidí, se kterými si spolupráci dokážeme představit. Tím, že nebude možné zachovat půdorys stávající koalice, budeme muset jednat.

Přišel jste ze startupového prostředí. Jak hodnotíte zkušenost s politickou kampaní?

Byla to super zkušenost, hrozně jsem si to užil. Říkal jsem si, že i kdyby to nevyšlo, tak jsem za to rád. Potkal jsem celou řadu zajímavých lidí. Bál jsem se, jaká bude reakce lidí po Dozimetru, ale kromě jednoho výkřiku byla vesměs pozitivní, lidé říkali, že nám dají druhou šanci.

Budete se chtít angažovat v hnutí STAN?

Je to cesta. Kdybychom byli ve vládnoucí koalici, tak bych chtěl mít pod sebou gesci a chtěl bych být členem hnutí STAN.

Máte ambici zasednout v radě?

Bavili jsme se o možnosti radního pro digitalizaci nebo pro technologie, což jsou obory, které mi jsou blízké. Pokud by ta možnost byla, tak bych se nebránil, ale uvidíme při koaličních jednáních. Ze startupu jsem zvyklý chodit do věcí po hlavě.

Odejdete z vedení Donia?

Pokud budeme v koalici, tak ano, pokud budeme v opozici, tak asi ne, není to práce na plný úvazek.

Výsledky komunálních voleb v interaktivní mapě:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Komunální volby 2022

V Česku proběhnou v září 2022 komunální volby. Termín vyhlásil prezident republiky Miloš Zeman. Komunální volby, jinak také volby do zastupitelstva, se uskuteční společně se senátními volbami. Kdy se konají volby? Jak funguje volební systém? Kdo může volit a kdo může kandidovat? Čtěte přehledný článek na téma Komunální volby 2022.

Komunální volby: Jak volit?

Přečtěte si podrobný speciál, jak volit v komunálních volbách a jaký postup platí pro volby do Senátu. V obou případech potřebujete volební lístky, které vhodíte do uren ve volebních místnostech. Volební systém a pravidla se však liší.

Volební místnosti

Co jsou volební okrsky a volební obvody. Pojmy se zásadně liší. Přečtěte si, kde najdete volební místnosti a jak v nich volit.

Volby v Praze

Komunální volby v Praze znamenají, že si Pražané volí nové zastupitele. Z volebních výsledků a následných jednání vzejde nový primátor hlavního města Prahy. Podívejte se, kdo jsou nejvážnější kandidáti na pozici primátora v hlavním městě.

Kandidáti a výsledky voleb

Možná vás bude také zajímat, jak funguje volební komise, případně jak se stát jejím členem a jak vysoká bývá obyčejně volební účast. Na webu E15 vám přineseme i přehled kandidátů do zastupitelstva a výsledky voleb.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery