Na KSČM sedí označení starokomunisté, říká politolog

Politolog Josef Mlejnek

Politolog Josef Mlejnek Zdroj: Foto Blesk - Ladislav Křivan

Podle politologa Mlejnka celé hnutí ANO táhne jen Andrej Babiš.
Politolog Josef Mlejnek při rozhovoru pro Blesk
Politolog Josef Mlejnek při rozhovoru pro Blesk
4
Fotogalerie

V polistopadové podpoře KSČM sehrály velkou roli rodinné vazby. Ty ale postupně zanikají, říká politolog Josef Mlejnek Jr.

V čem je výjimečné postavení českých komunistů ve srovnání s polistopadovým vývojem u dalších podobných stran ve východní Evropě?
Komunisté se u nás po roce 1989 neproměnili tak výrazně jako komunistické strany v Polsku či v Maďarsku, které tam pak fungovaly z programového hlediska jako sociální demokracie. Reformní komunisté v Polsku a v Maďarsku se ale dokázali odetnout od široké členské základny, zdejší komunisté nikoli a členská základna žádným velkým změnám moc nepřála. 

Jak na tom vlastně  KSČM je? Drží vládu u moci, zároveň jí ale trvale klesají preference.
Komunisté vymírají a patrně je to skutečně nezadržitelný proces. Současná radikální levice je úplně někde jinde, řeší témata genderu, internetové demokracie a podobně. Označení starokomunisté, které se někdy objevuje, sedí na české komunisty opravdu velmi výmluvně.

Jaký vývoj můžeme u českých komunistů očekávat? Může hrát větší roli podzimní volba nového vedení?
Myslím, že jim změna vedení nepomůže. Vojtěch Filip vsadil na to, že si alespoň jednou za ta dlouhá léta v politice – byť jen napůl, jako podpůrný faktor – zavládne. Což se mu povedlo, ale nové hlasy mu to nepřinese. Voličstvo komunistů vymírá a z toho tenčícího se zástupu jim ještě pořádný kus uloupl či uloupil Andrej Babiš. 

KSČM podniká nesmělé kroky k lákání nových příznivců, ale setrvává na svých dogmatech. Jaká cesta by z pohledu KSČM – a vzhledem ke stavu na české politické scéně – byla efektivnější?
KSČM je stranou normalizačních komunistických nostalgiků, jež navíc dokázala nabírat hlasy protestních voličů. KSČ měla v rámci celého Československa 1,5 milionu členů. V rámci ČR to byl zhruba milion, což představovalo deset procent populace a s rodinným okruhem to byl ještě vyšší počet. Rodinná historie a rodinné vazby hrály klíčovou roli i v polistopadové podpoře KSČM. Jak jde čas, tyto vazby mizejí a podle mého názoru už komunistům či přesněji řečeno starokomunistům nic nepomůže. 

Nakolik je v západní Evropě nová radikální levice pokračovatelem kdysi silných komunistických stran, jako byly ty ve Francii či v Itálii?
Zčásti ano, ale fenomén radikální levice je daleko širší, i historicky, a nedá se redukovat pouze na komunistický proud.