Petr Pavel nám za sponzoring nic neslíbil, říká Muchna z Y Soft | e15.cz

Bylo jasné, že nám Petr Pavel za sponzorské dary nic neslíbí, říká zakladatel Y Softu Muchna

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Bujarého veselí ve volebním štábu nově zvoleného prezidenta Petra Pavla se účastnil i jeden z hlavních sponzorů kampaně Václav Muchna, zakladatel nadnárodní technologické společnosti Y Soft. Od prezidenta neočekává žádnou protislužbu. „Kvůli tomu to fakt nedělám. Jestli tam má být nějaká motivace, tak my potřebujeme zemi, kde platí pravidla, platí transparence, to náš byznys potřebuje,“ řekl.

Byl jste jedním z nejvýznamnějších sponzorů kampaně Petra Pavla. Byla to dobrá investice?

Ale tohle není investice. Když se podíváte na podporovatele pana prezidenta, tak to nikdo nedělal jako investici. To je prostě podpora hodnot, které my vnitřně cítíme, a jsme rádi, že ty hodnoty opravdu vyhrály.

Petru Pavlovi jste poskytl kanceláře Y Softu, na kolik ta vaše podpora vyšla?

Já si myslím, že ty kanceláře byly relativně symbolické, popravdě ani nevím. V porovnání s tou další podporou, osobní i firemní, to nebylo tolik. Jako třetí strana jsme za Y Soft dali 700 tisíc korun do reklamy, předtím jsem dával miliony do jeho podpory. Už nevím, kolik to bylo dohromady.

Prakticky celou Pavlovu kampaň platili podnikatelé. Slíbil vám za to něco?

Neslíbil. U něj bylo vždy úplně jasné, že nám nikdy nic neslíbí. Dokonce v době, kdy se rozhodoval o kandidatuře, jsem s ním vedl diskuze o tom, jak velká by podpora od podnikatelů vlastně měla být. Při vyhlášení kandidatury pak potvrdil, že maximální podpora od jednoho dárce nepřesáhne tři miliony korun. To byl pro mě hrozně důležitý moment, protože jsem chtěl podporovat kandidáta, který nebude mít jen jednoho, dva nebo tři významné donátory. A nás bylo nakonec opravdu hrozně moc, takže tam není žádný jednotlivec, kterému by se budoucí prezident měl cítit zavázán. A ve druhém kole nás podnikatele z transparentního účtu naprosto vyoutovali občané, což je úplná nádhera.

Takže vás neuvidíme 28. října, jak přebíráte vyznamenání?

Kvůli tomu to fakt nedělám. Jestli tam má být nějaká motivace, tak my potřebujeme zemi, kde platí pravidla, platí transparence, protože to je to, co potřebuje náš byznys. Pokud máte byznys, který má být konkurenceschopný v západní Evropě a USA, tak potřebuje tohle. A to mi stačí. A ti, co potřebují podporu, aby někde vyhráli, by se měli zamyslet nad přidanou hodnotou, kterou jejich byznys generuje. A ne nad tím, koho podpoří.

Nenalákal Pavel podnikatele i na prohlášení, že by byl pro přijetí eura?

Ačkoli jsem se o tom s ním nikdy nebavil, tak ano. Stávající extrémní posilování české koruny, kdy my máme 98,5 procenta exportu, je složité. My máme naštěstí v současné době nejsilnější výsledky v historii firmy, takže to dokážeme přikrýt. Ale pro nás exportéry, kdybychom měli euro, by ta situace byla extrémně jednodušší. Na volatilitě koruny opravdu někdy vyděláme, jindy zase proděláme. Ale účelem podnikatele přece není spekulovat na českou korunu, účelem podnikatele je přidávat hodnotu. Takže za mě, kdyby bylo euro a my v uvozovkách přišli o spekulace na slabou korunu, tak bych byl happy. Podnikání je pro mě o přidané hodnotě.

Očekáváte jako exportér, že vás nový prezident bude brát na podnikatelské cesty do zahraničí?

Ono to tak úplně nefunguje. Na podnikatelské cesty chodí pozvánky skrz Hospodářskou komoru. Podnikatelé si to vždy musejí celé zaplatit sami, takže neočekávám, že mě vezme prezident s sebou. Ale za posledních deset let jsem nebyl na ani jedné cestě a teď se těším, že se s novým panem prezidentem potkáme v těch pobočkách, kde po světě působíme.

Rozhovor s Petrem Pavlem

Video se připravuje ...
Rozhovor s Petrem Pavlem

Jaké trhy jsou pro vás zajímavé?

Pro nás je nejzajímavější západní Evropa, USA, Japonsko, Austrálie, potom jihovýchodní Asie, a následně střední a východní Evropa, Latinská Amerika a Afrika. Nejvíce nám jde ale o západní trhy. Na západních trzích je marže. Ale západní trhy zároveň vyžadují konkurenceschopnost. Pokud ji máte, jdete na západní trhy, protože tam je ta marže. Pokud ji nemáte, jdete na východ, protože tam jsou marže sice výrazně nižší, ale není tam taková konkurence.

Budete se snažit novému prezidentovi radit v podnikatelských otázkách? Přinést pohled z praxe?

To záleží na něm. Mezi námi nikdy nebyly žádné diskuze o tom, jestli bych mu měl radit, nebo neměl. Rozhodně jsem nikdy neměl problém mu říct svůj názor a určitě mu svůj názor budu říkat dál. Generál byl vždycky člověk, který poslouchal, ale na druhou stranu vím zcela jistě, že neposlouchá jenom mě.

Václav Muchna (42)

V roce 2000 založil v Brně technologickou společnost Y Soft, jejímž hlavním produktem je software pro obsluhu tiskáren a kopírek. Ve firmě dosud působí jako CEO. V posledních letech se také věnuje podpoře občanské společnosti. Prostřednictvím Y Soft Ventures investuje také do startupů.

 

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery