Pavel vyzval k boji se lžemi Babiše. Odpověď na jeho „válečné“ billboardy zatím nechystá | E15.cz

Pavel vyzval k boji se lžemi Babiše. Odpověď na jeho „válečné“ billboardy zatím nechystá

Pavel OttoNguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Nebývale ostrá kampaň proti Petru Pavlovi, těsnému vítězi prvního kola volby prezidenta, kterou spustil jeho soupeř Andrej Babiš, zřejmě zůstane bez adekvátní odpovědi. Na billboardy s nápisy „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš“ zatím nebude Pavlův tým reagovat v podobném rozsahu a duchu, tedy velkoplošnou propagací s konfrontační rétorikou. Plyne to z reakcí členů týmu.

Tvrzení Babiše je zcela nepravdivé, platné zákony mimo jiné neumožňují hlavě státu vyhlašovat válku, mobilizaci nebo posílat české vojáky z povolání bojovat do zahraničí. Prezident také nemůže obnovit povinnou vojenskou službu, což je jedno z témat, která v souvislosti se zprávami z anonymních účtů rozebírají lidé na sociálních sítích.

Pavlovi se na transparentním kontu už v pondělí dopoledne sešlo přes sedm milionů korun. Maximální částka, kterou může stejně jako šéf ANO v tomto a v příštím týdnu před druhým kolem volby využít, je deset milionů. Ty měl mít Pavel shromážděné kolem poledne.

VIDEO: Rozhovor s Michalem Horáčkem

Video se připravuje ...

„Andrej Babiš nás nepřekvapil, čekali jsme, že v situaci, kdy už nedokáže získat nové voliče, začne používat lži, manipulace a zastrašování voličů svého soupeře. Jinak než zneužíváním strachu Babiš ani kampaň vést neumí. Dělal to tak vždycky, úplně stejně to dělal i jeho podporovatel Miloš Zeman a dělá to i Babišův maďarský přítel Viktor Orbán. Takto funguje jejich proruský svět,“ řekl deníku E15 Pavel.

Dodal, že kampaň jeho týmu na to odpoví stejně jako na všechny Babišovy dosavadní útoky – šířením pravdy a zdůrazňováním toho, že Babiš má jedinou motivaci útočit na Pavla a to je strach lídra ANO z prohry.

Prezidentský kandidát zároveň zveřejnil výzvu na Twitteru: „Zeman 2013: Lži o Sudetech. Zeman 2018: Lži o migrantech. Babiš 2023: Lži o zatahování do války. Babiš se bojí, proto vás zneužívá a straší. Pojďme se lžemi proruského světa Babiše a Zemana bojovat šířením pravdy. Prosím sdílejte toto sdělení.“

Podle experta na volební marketing Jakuba Horáka se Babiš snaží přesvědčit veřejnost o tom, že největší nebezpečí je nyní válka, a vykresluje Pavla jako člověka, který chce zemi do ozbrojeného konfliktu zavléct. „Je to kampaň v nejlepších tradicích propagandy sovětského bloku, která líčila Západ jako válečné štváče a Sovětský svaz jako mírotvůrce. Parazitovat na strachu z války je to nejhorší, co jsme v politických kampaních zatím viděli,“ míní Horák, který se jako autor strategie podílel například na kampani Pirátské strany v parlamentních volbách v roce 2017. Babišovu propagaci před prvním kolem zhodnotil Horák jako nevýraznou.

Podobnou rétoriku jako v současnosti Babiš zvolil před pěti lety Zeman proti Jiřímu Drahošovi. Využíval obav lidí z migrantů, ačkoli uprchlická vlna v Evropě vyvrcholila v letech 2015 a 2016. „Stop imigrantům a Drahošovi. Volte Zemana!“ stálo na billboardech Drahošova soupeře.

Babišovo ujišťování, že by jako prezident „nezavlekl Česko do války“, je nesmyslné. „Český ústavní pořádek vůbec neobsahuje institut vyhlášení války, takže prezident republiky nás do ní nemůže zatáhnout,“ potvrdil ústavní právník Jan Kysela.

Pokud by hlava státu chtěla takovou pravomoc získat, musely by se na tom ústavní většinou shodnout Poslanecká sněmovna a Senát. Strany zastoupené v parlamentu však odmítají i okrajové změny ústavy týkající se například zákonodárné iniciativy Hradu.

Co se týče mobilizace, podmínky jasně stanoví branný zákon: Mobilizaci ozbrojených sil nařizuje prezident na návrh vlády. Sám prezident tedy přípravy na ozbrojený boj včetně odvodu záložníků a jejich zformování do jednotek vyhlásit nemůže.

Aby mohla být navíc mobilizace nařízena, musela by se Česká republika nacházet ve válečném stavu. Ten vyhlašuje parlament nadpoloviční většinou poslanců a senátorů také na návrh vlády, jak je zakotveno v ústavním zákonu o bezpečnosti ČR. „Prezident republiky v tomto rozhodování žádnou roli nemá,“ dodal Kysela.

 

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery