Útoky ruských hackerů na Petra Pavla budou ve druhém kole voleb intenzivnější | E15.cz

Útoky ruských hackerů na Petra Pavla budou ve druhém kole voleb intenzivnější, varují experti

Lukáš Vojáček

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Výsledek probíhajících prezidentských voleb se pokoušejí ovlivnit také ruští hackeři. Odborníci na kyberbezpečnost očekávají, že jejich útoky na Českou republiku budou v nadcházejících dnech pokračovat a mohou být ještě intenzivnější než dosud. Podle polského deníku Rzeczpospolita se možná jedná jen o přípravu na masivní digitální útok, kterým Rusové hodlají narušit parlamentní volby v Polsku, jež se konají letos na podzim.

Už během prvního kola prezidentských voleb hackeři napadli například webové stránky ministerstva zahraničí, kandidátů Petra Pavla a Tomáše Zimy nebo Českého statistického úřadu, který má na starosti sčítání hlasů. K útokům se na sociálních sítích přihlásila ruská skupina NoName057(16). Ta je aktivní od loňského března a její vznik může souviset s válečným konfliktem na Ukrajině, protože její členové útočí primárně na státy a instituce, jež otevřeně podporují Kyjev.  

Samotná skupina na sociální síti Telegram potvrdila, že důvodem současných útoků na Česko je plánovaný výcvik čtyř tisíců ukrajinských vojáků ve vojenském cvičišti Libavá na Olomoucku. NoName057(16) má tisíce členů a dobrovolníkům, kteří jí s útoky pomáhají, dokonce nabízí finanční odměny. Ty v některých případech dosahují až 80 tisíc rublů, zhruba 25 tisíc korun.

Expert z nadnárodní kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies Miloslav Lujka je přesvědčen, že hackeři se budou ve druhém kole voleb opět snažit poškodit především kampaň generála Pavla. „Pan Pavel se totiž jednoznačně vymezil proti Rusku a je to bývalý vysoký představitel NATO. Vítězství Andreje Babiše by daleko více vyhovovalo prorusky smýšlejícím lidem,“ míní Lujka. 

Rozhovor s prezidentským kandidátem Petrem Pavlem:

Video se připravuje ...

List Rzeczpospolita doplňuje, že podobný scénář se očekává na podzim v Polsku. „Na druhé straně si nemyslím, že by chystané ruské kyberútoky mohly způsobit Česku nějaké závažné škody, či dokonce ovlivnit výsledek hlasování,“ podotýká Lujka. „I kdyby třeba krátkodobě vyřadily z provozu webové stránky kandidátů, tak tím nezamezí voličům v přístupu k důležitým informacím, které si nemohou vyhledat jinde. V tomto ohledu jsou daleko nebezpečnější dezinformace,“ dodává expert.       

Pokud jde o dezinformace, nejde podle Lujky vyloučit, že se ruské skupiny na jejich šíření v tuzemském digitálním prostoru také podílejí, původ konkrétních falešných zpráv je ale většinou téměř nemožné vypátrat. „Za rozesíláním podvodných esemesek, které tvrdily, že generál Pavel chystá mobilizaci, Rusové patrně nestojí. Mohl to klidně být i nepovedený vtip, jenž si pak na sociálních sítích žil vlastním životem,“ soudí Lujka.      

Rozhovor s prezidentským kandidátem Andrejem Babišem:

Video se připravuje ...

Společnost Check Point Software Technologies dále upozorňuje, že počet kybernetických útoků každoročně roste. Loni se meziročně zvýšil o 38 procent a vedle vládních webů se jejich terčem často stávají i soukromé firmy. 

„Přístup českých podnikatelů ke kyberbezpečnosti se postupem času zlepšuje, nicméně od ideálního stavu jsme pořád daleko. Nejzranitelnější jsou malé a státní podniky, neboť jim většinou chybějí kvalifikovaní odborníci. Naopak nejzodpovědněji přistupují k digitálním hrozbám velké komerční společnosti, jako jsou například banky,“ konstatuje Lujka.     

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery