Má stavět stát, nebo města? Strany před volbami hledají recept na krizi bydlení
Pandemie koronaviru a následný propad ekonomiky s bytovým trhem nijak nezamávaly. Byť ceny nájemního bydlení šly dolů, jde jen o dočasný jev a nedostupnost bydlení zůstává už několikátým rokem nevyřešena. Jako před každými volbami sypají politické strany jeden nápad za druhým, jak krizi vyřešit. Napravo i nalevo se přitom shodují, že musí do určité míry zasáhnout stát. Ať už legislativními změnami, dotacemi nebo rovnou vlastní výstavbou.
Nejdále je s realizováním svých slibů ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která za hnutí ANO kandiduje v Královéhradeckém kraji. Svého mandátu využívá ke změně dotačních programů i k jednání s developery. Právě se soukromým sektorem by měl podle ní stát v oblasti bydlení více spolupracovat. Na řadu tak přicházejí magické, ale stále pořádně nevyzkoušené PPP projekty, tedy partnerství veřejného a soukromého sektoru. Dostálová o tom již jednala nejen s developery, ale i s Národním rozvojovým fondem.
Myšlenka, že by měl stát sám stavět, je přitom doménou spíše levicových stran. ČSSD chce zřídit Státní bytový fond, který by nakupoval a pronajímal byty. „Současná krize bydlení se nevyřeší jen tím, že se bude víc stavět. Měl by do toho vstoupit stát a začít na trhu skupovat byty, stavět nové, opravovat zničené budovy, revitalizovat brownfieldy,“ domnívá se ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která za ČSSD kandiduje v Praze. „Všude kde se daří držet bydlení pod kontrolou, je to jenom přes zásah státu,“ dodává. Komunisté obdobně chtějí zavést státní bytovou výstavbu a postavit až 40 tisíc bytů ročně.
Postarat se mají obce
Středočeský poslanec Martin Kupka (ODS) s takovým postupem nesouhlasí. „Stát by neměl dělat to, co neumí,“ řekl. Nájemní bydlení by měly nadále pořizovat obce a města, stát by měl podle něj vhodně nastavit legislativu a dotační programy. „Stát by měl také zajistit co nejjednodušší převod svých pozemků na obce,“ dodal. Podle Kupky by měla být vytvořena cenová mapa nájemního bydlení, která by nastavila ceny, za které bude možné byty pronajímat.
Na obcích by výstavbu ponechala i koalice Piráti a Starostové. K narovnání nerovnováhy na trhu s bydlením by podle místopředsedy STAN Věslava Michalika bylo potřeba vystavět zhruba sto tisíc bytů, což by znamenalo investice za 200 miliard korun. „Přibližně dvě třetiny může pokrýt soukromý sektor a třetinu samosprávy,“ řekl.
Družstevní bydlení jako záchrana
Většina stran se kromě toho chytla atraktivního nápadu na obnovení družstevní výstavby. Česko přitom od dob revoluce s družstevní výstavbou nemá mnoho zkušeností, v posledních letech se družstva zakládala hlavně pro účel privatizace bytových domů. Pražský nebo brněnský magistrát sice nyní plánují pilotní projekty na družstevní výstavbu s účastí města, na realizaci si však bude třeba počkat.
Do družstev by podle Kupky měly s budoucími nájemci vstupovat obce a města. Koalice Spolu, za kterou Kupka ve Středočeském kraji kandiduje, plánuje hned po volbách vypsat architektonickou soutěž na bytové domy. Hotové projekty pak budou moci města a družstva použít. „Projekty bytových domů, které v soutěži vybere stát, budou splňovat všechny podmínky, ať budou stát v Aši, nebo v Rožnově pod Radhoštěm,“ řekl.
S podporou družstev počítá také ANO, byť s účastí státu. „Stát může založit s obcí družstvo, vložit do toho pozemek a vytvořit klasické družstevní bydlení,“ navrhuje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Stát by měl podle ní pro tyto účely garantovat úvěry s delší splatností, což by mělo snížit nájemcům měsíční splátky.
Boj proti spekulantům
Ceny bydlení šponují nejen zdražující stavební práce a materiály, ale také spekulanti, kteří na trhu skupují byty. Zakročit proti nim chtějí zejména levicové strany. Sociální demokraté by daňově více zatížili čtvrtou a další nemovitost, komunisté dokonce už druhou nemovitost. V levicových programech lze najít i pokuty za dlouhodobě neobsazené byty.
Sociolog Dan Ryšavý z Univerzity Palackého v Olomouci také vidí celou řadu nástrojů, jakými může vláda zajistit dostupné bydlení. „Je to právě stát, kdo může nastavit pravidla a podmínky, které by z nájemního bydlení mohly alespoň zčásti setřít nádech něčeho nestabilního a nespolehlivého,“ domnívá se Ryšavý. „Úprava daní, které by podpořily dlouhodobé pronájmy na úkor prázdných bytů vlastněných těmi, kteří spekulují na cenu, ale vyžaduje politickou vůli a odvahu,“ míní.
Volební sliby stran v oblasti bydlení ANO
Piráti a Starostové
Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)
ČSSD
KSČM
SPD
|