Václav Klaus mladší končí z osobních důvodů v politice

Předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší

Předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší Zdroj: ČTK/Šimánek Vít

Předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší
Průběh demonstrace proti vládním opatřením namířeným proti koronaviru
3
Fotogalerie

Poslanec a předseda Trikolóry Václav Klaus mladší nepovede hnutí, které založil, do sněmovních voleb, nebude ani kandidovat a ukončí veřejné aktivity. Uvedl to na facebooku. Chce svolat sněm strany, aby se mohl formálně vzdát funkce předsedy strany. Důvody odchodu z veřejného dění označil za z drtivé většiny osobní.

„Po zralé úvaze jsem se rozhodl, že nepovedu Trikolóru do sněmovních voleb 2021, nebudu sám nikam kandidovat a ukončím veřejné aktivity. Důvody jsou z drtivé většiny osobní,“ uvedl Klaus mladší na svém oficiálním facebookovém účtu. 

V prohlášení dále napsal, že Trikolóra dosáhla v krajských volbách 3,4 procenta hlasů celostátně, má strukturu ve všech krajích, má i peníze na kampaň. „Chyba je ve mně. Nemám energii a prostě nemůžu teď svolávat ostatní na zteč, když vím, že bych sám šel bez chuti. Všechno na světě je práce,“ vysvětlil, proč se nechce ve volbách angažovat. Doplnil, že kandidovat jen jakoby „proti Pirátům“ je stejně jako „proti Babišovi“ politický nesmysl.

Odchod Václava Klause mladšího z politiky může podle politologů souviset s politickými plány jeho otce, bývalého prezidenta Václava Klause. Myslí si to například politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Josef Mlejnek. Podle Lubomíra Kopečka z Masarykovy univerzity v Brně jde o politický příběh nenaplněné kariéry.

Klaus uvedl, že stojí za tím, co jako předseda hnutí hájil. „Hájení národní svrchovanosti, aby o této zemi rozhodovali lidé, kteří zde žijí. Obrana tradičních konzervativních hodnot, protože z nových ideologií často přichází jen teror, chudoba a vlády nových vyvolených. Snaha nežít v covidovém koncentráku. To vše je pravda a silný a zásadový politický program a v naší zemi ho komplexně nikdo jiný přesvědčeně nehájí. Ovšem musí ho hájit někdo s politickým talentem a zejména obrovskou energií,“ uvedl. Dodal, že právě energie mu schází po rozpadu jeho rodiny před čtyřmi lety. Z pozice naštvanosti, smutku či rozzlobenosti se podle něj politika dělat nedá, člověk musí vyvolávat naději a mít zcela pozitivní myšlení.

„Když chcete někoho porazit či ho oslabit - musíte sám posílit a strhávat lidi pod svůj pozitivní program. Že je někdo druhý takový nebo makový - to je program pro komentátory, ne pro lidi, co jsou na hřišti,“ uvedl.

Vizi cesty Trikolóry a dalších stran proti Pirátům přitom nastínil v minulých dnech jeho otec, exprezident Václav Klaus. Klaus starší o víkendu v prohlášení vyzval, aby se pro letošní sněmovní volby spojily strany, kterým záleží na občanských svobodách. Zmínil například SPD a Trikolóru. Zároveň varoval před takzvanou radikální levicí, za kterou označuje Piráty.

Počátkem března podepsali předsedové Trikolóry, Strany soukromníků ČR a Svobodných dohodu o dlouhodobé spolupráci. Klaus mladší tehdy řekl, že teprve podle podoby nového volebního zákona se rozhodnou, zda vytvoří volební koalici či zda bude kandidovat jedna ze stran a ostatní ji podpoří. Uvedl tehdy také, že on sám se bude o hlasy voličů ucházet v Praze.

Trikolóru založil tehdejší poslanec ODS Klaus mladší v roce 2019 poté, co byl vyloučen z ODS i jejího poslaneckého klubu. „Povolební útěk ODS do levého proevropského středu - jsem považoval za chybu, respektive jiný politický směr a snažil se něco udělat,“ napsal k tehdejšímu kroku v dnešním prohlášení.