Analýza: Studenti z ciziny přispívají do českého rozpočtu miliardou ročně | e15.cz

Analýza: Studenti z ciziny přispívají do českého rozpočtu miliardou ročně

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Universitat Salzburg (PR) via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zahraniční studenti na českých vysokých školách díky své útratě přinášejí do státního rozpočtu asi miliardu korun ročně. Jde o částku, kterou od nich stát vybere na dani z přidané hodnoty. Vyplývá to z odhadů uvedených v analýze projektu Kredo, který zajišťuje ministerstvo školství a je financovaný z evropských dotací. Desítky tisíc zahraničních studentů, kteří v roce 2014 působili na českých VŠ, podle odhadů mohli utratit za svůj pobyt v součtu 4,5 miliardy korun ročně.

V roce 2014 na tuzemských veřejných vysokých školách studovalo 35 663 zahraničních studentů, kteří chtějí v Česku získat diplom. Pro soukromé školy tento údaj není k dispozici. Dalších 11 500 lidí přijelo na tuzemské soukromé i veřejné vysoké školy na výměnné pobyty, průměrně v ČR strávili asi půl roku.

Průměrné výdaje českého vysokoškoláka se podle publikovaných výzkumů pohybují mezi pěti a 15 tisíci korunami měsíčně. Tyto výdaje zahrnují bydlení, jídlo, cestování, výdaje na kulturu a volný čas i náklady na oblečení a hygienické prostředky. Autoři analýzy ve svých propočtech předpokládají, že u studentů z ciziny se výdaje příliš lišit nebudou. Odhadovaná miliarda korun do státního rozpočtu vychází z průměrné částky.

Bez mezinárodních týmů není možné provádět kvalitní výzkum

Odborníci, kteří se v rámci projektu věnovali internacionalizaci českého vysokého školství, upozorňují na poměrně malé zastoupení zahraničních studentů na českých VŠ. Studentů z ciziny je pouze devět procent, z čehož polovinu ještě tvoří Slováci. Analýza dokazuje, že přitáhnout více cizinců na tuzemské univerzity je také v ekonomickém zájmu České republiky.

Působení českých vysokých škol na mezinárodním poli neznamená jen snahu o zvýšení atraktivity českých vysokých škol pro zahraniční studenty. Bez mezinárodních týmů není možné provádět kvalitní výzkum, připomněla na dnešní konferenci věnované závěrům projektu Dagmar Škodová Parmová.

Navíc by měli i čeští studenti při studiu absolvovat některé odborné předměty v cizím jazyce, což jim pak ulehčí případný zahraniční studijní pobyt. Je to také cesta ke zlepšení jazykových kompetencí absolventů bez toho, aby vysoké školy suplovaly roli jazykových škol. Obecně by měli mít studenti ještě více možností k vycestování do zahraničí.

Pavel Mertlík: Nechci žít tam, kde se nepodporují vysoké školy

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery