Armáda chce ročně odvést až 70 tisíc lidí

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Siebert Martin/Euro

Armáda předpokládá, že by ročně při obnovených odvodech mohla odvést 50 až 70 tisíc lidí. Počítá zároveň i s tím, že by zákonodárci při projednávání novely branného zákona mohli normu „přitvrdit“ a dobrovolná cvičení změnit na povinná.

Vláda na počátku dubna schválila novelu branného zákona, která počítá s obnovením povinných odvodů v době míru pro muže i ženy. Pomocí nich chce armáda reagovat na zhoršující se bezpečnostní situaci ve světě, získat přehled o zdravotním stavu populace a ochotě lidí podílet se v případě ohrožení země na její obraně. Nejde o obnovení povinné vojenské služby.

Pokud Parlament novelu schválí, začne armáda znovu s odvody od roku 2017. Týkat se bude těch, kterým bude v daném roce 18 let. Podle statistik tohoto věku každoročně dosáhne asi 100 tisíc Čechů a Češek.

„To orientační číslo, se kterým by se dalo kalkulovat, je, že kolem 50 až 70 procent z toho počtu můžeme počítat, že by byli odvedeni,“ uvedl zástupce náčelníka generálního štábu František Malenínský na dotaz, s kolika odvedenci armáda ročně počítá.

Výjimku z odvodů budou podle novely mít těžce zdravotně postižení, těhotné ženy, policisté, hasiči, lidí, kteří pečují o dítě do tří let, poslanci, diplomaté, soudci Ústavního soudu nebo hejtmani.

Budou cvičení povinná?

Novela nadále počítá s tím, že účast na vojenských cvičeních v době míru by byla dobrovolná. Náměstek ministra obrany Daniel Koštoval připomněl, že v Parlamentu se debatuje ale i o tom, zda by tato účast nemohla být pro odvedence povinná. „Pokud Parlament rozhodne, že musíme provádět povinná cvičení, tak je to pro nás úkol, který budeme muset splnit a najít veškeré metody a formy, jak tento výcvik zabezpečit,“ poznamenal k tomu Malenínský.

Koštoval nicméně zdůraznil, že vše je nakonec hlavně otázkou peněz. „Taková tříměsíční cvičení pro všechny odvedené by znamenala v první řadě najmout další vojáky, kteří je budou cvičit,“ uvedl.

Neschopen, odveden