Armáda, hasiči i medici mohou v krajích pomáhat dál, Babiš s Hamáčkem nemluvili pravdu | E15.cz

Armáda, hasiči i medici mohou v krajích pomáhat dál, Babiš s Hamáčkem nemluvili pravdu

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Na případném ukončení nouzového stavu, který potrvá minimálně ještě dva týdny, není závislá pomoc vojáků, hasičů nebo mediků a také poskytování lůžek, plicních ventilátorů a dalšího zdravotnického materiálu ze státních hmotných rezerv. I kdyby hejtmani vyhlásili stav nebezpečí, kraje by o podporu centrálních složek nepřišly.

„Armáda bude pokračovat v pomoci zdravotním i sociálním zařízením i bez nouzového stavu. Zákon o ozbrojených silách to umožňuje,“ potvrdil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO).

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) tvrdili, že vojsko bez nouzového stavu nasadit nelze. To však odporuje právě platné normě. „Armádu lze použít k záchranným pracím při pohromách nebo při jiných závažných situacích ohrožujících životy, zdraví, značné majetkové hodnoty nebo životní prostředí nebo k likvidaci následků pohromy,“ píše se v paragrafu 14 zákona o ozbrojených silách, jímž se zapojení vojáků řídilo a nadále řídí.

Také Hasičský  záchranný sbor by nepřestal pomáhat například s rozvozem vakcín, přestože šéf rezortu Hamáček varoval před nutností najímat si taxislužbu. „Na naší činnosti by se měnilo pramálo,“ uvedl vedoucí komunikaci Generálního řediteltví HZS Rudolf Kramář s tím, že profesionální hasiči plní úkoly nejen na základě nařízení vlády.

„Nasazení se řídí i třetím paragrafem zákona o hasičském záchranném sboru. Je to takzvaný mimořádný úkol, který nám dává možnost nebo i povinnost fungovat v případech, kdy žádná složka státu nemůže takový úkol splnit,“ dodal Kramář.

Ve stavu nebezpečí, který je nižším stupněm než stav nouze, by bylo možné povolávat i mediky. „Hejtman může uložit pracovní výpomoc, mimo jiné studentům lékařských fakult,“ řekla advokátka Daniela Kovářová. „Hejtmani nemusejí žádat vládu o nouzový stav. Mohou ukázat, že to jde i jinak,“ podotkla. S případným vydáváním pracovních příkazů počítá třeba středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Navzdory tomu, čím argumentovali předseda vlády a ministr vnitra, by bylo možné nakládat rovněž se státními hmotnými rezervami. Jejich správa uvedla, že postačuje usnesení vlády, které umožní otevřít sklady i při menším riziku šíření nákazy. Kabinet ho schválil v neděli po jednání s představiteli krajů.

„Nemocnice nebo hejtmani nemusejí mít obavu, zda je možné využít státní hmotné rezervy i po skončení nouzového stavu, a mohou se tak soustředit na jiné věci,“ uvedl šéf SSHR Pavel Švagr.

Usnesení se týká zásob, které jsou tuto chvíli v nemocnicích po celé republice. Konkrétně jde o 1018 lůžek, 1485 přístrojů na podporu dýchání a 168 plicních ventilátorů.

„Po vyhlášení stavu nebezpečí se bude stát jenom bezmocně koukat. Nebude moci hejtmanům uvolňovat ventilátory nebo lůžka ze státních hmotných rezerv, nebude moci nasadit hasiče na rozvážení vakcín,“ prohlásil přitom ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně ministr Hamáček. Premiér Babiš zase opakovaně upozorňoval na nemožnost povolat mediky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video