Armádní rozvědka: terorismus loni Česku nehrozil

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Siebert Martin/Euro

Vojenské zpravodajství (VZ) v roce 2015 nezískalo informace, které by předvídaly hrozbu teroristického útoku proti cílům na území Česka. VZ to uvedlo ve výroční zprávě za loňský rok. Píše v ní také, že loni zjistilo nárůst kybernetické špionáže. Rizika kyberhrozeb v roce 2015 označilo za nízké až střední, ale vidí možnosti rychlého nárůstu. Upozorňuje také na to, že někteří vojáci používali skrytou nacistickou symboliku a na internetu psali rasistická prohlášení.

Vojenské zpravodajství se zabývá rozvědnou i kontrarozvědnou činností. Ve zprávě proto řeší nebezpečí pro Českou republiku, která jeho pracovníci zaznamenali na českému území, ale i v zahraničí.

Ve zprávě uvádí, že i přes členství Česka v koalici bojující s hnutím Da'esh (takzvaný Islámský stát) VZ v roce 2015 nezaznamenalo informace naznačující nebezpečí teroristického útoku v České republice. „Zvýšené riziko však platí pro příslušníky Armády ČR působící v zahraničních operacích v jižní Asii, na Blízkém a Středním východě a v severní Africe,“ uvedli zpravodajci.

V oblasti kybernetické bezpečnosti zjistili „výrazný stoupající trend“. Útočníci podle nich použili nejčastěji metodu takzvaného phishingu, kdy se snaží podvodem vylákat přihlašovací údaje lidí nebo čísla jejich bankovních karet a účtů. Používali ale i jiné metody. „Tento trend bude pokračovat a stále více se budou cílem stávat pravděpodobně i prvky národní kritické infrastruktury,“ uvedlo VZ. Celkově rizika pro kybernetickou bezpečnost Česka v roce 2015 označilo za nízká až střední, varují ale před možným rychlým nárůstem kvůli technologickému rozvoji.

Zpravodajci VZ se loni setkali s působením cizích tajných služeb na českém území. Podle VZ pro ně vzrostl význam šíření informací pomocí internetových projektů a sociálních sítí. Lidi se snažili ovlivnit pomocí informačních a psychologických operací a s využitím různých nevládních a neziskových organizací. „Zvláště prezentace (dez)informací v oblasti obrany mají vysokou míru účinnosti, neboť mají vyvolat u cílového publika iracionální pocit ohrožení,“ poznamenala tajná služba.

Bezpečností informační služba (BIS) ve své výroční zprávě, kterou zveřejnila ve čtvrtek, varuje, že loni nejvýznamněji působily na českém území zpravodajské služby Ruska a Číny.

Vojenské zpravodajství uvádí, že na ministerstvu obrany a v armádě loni nezaznamenalo výraznější nárůst extremistů, většinou se přikláněli k pravicovému extremismu. „Činnost jejich stoupenců byla reprezentována pouze jedinci, bez zaznamenaných prvků spolčování,“ uvedlo VZ. Dodalo, že někteří vojáci používali skrytou nacistickou symboliku a publikovali rasistická prohlášení na sociálních sítích. U některých zaznamenalo i sklony k násilí. „U některých přecházely v projevy násilí na veřejnosti, následně řešené Policií ČR,“ dodali zpravodajci.

„Jakékoli projevy extremismu jsou u příslušníků ozbrojených sil neakceptovatelné. Ministerstvo obrany věnuje v rámci prevence možným rizikům spojeným s projevy extremismu v ozbrojených silách dlouhodobě vysokou pozornost,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Zpravodajci dále uvádí, že kvůli migrační krizi vznikly skupiny, které vykazovaly „prvky paramilitantní činnosti“. Mohlo by zřejmě jít například o uskupení Českoslovenští vojáci v záloze. Podle zpravodajců zapojení aktivních vojáků v těchto skupinách bylo zanedbatelné, přesto jim bude věnována pozornost.