Tajná služba: Z Česka loni vycestovalo sedm lidí k teroristům do Sýrie

Bojovníci ISIL

Bojovníci ISIL Zdroj: CTK/AP

Malý opevněný post nad řekou Eufrat. V popředí jeden z vojáků SDF hladí štěně, zatímco jeho kolega pálí na pozice IS
Pod těžkou palbou. U kulometu se vojáci střídali.
Kousek od tohoto postu leželo několik zabitých IS, kteří se pokusili o útok na stanoviště.
V krytu. Tady byl čas na cigaretu a odpočinek.
Na vojácích z SDF bylo často vidět vyčerpání a napětí.
21
Fotogalerie
Z Česka loni odcestovalo sedm lidí do Sýrie se záměrem připojit se k teroristickým organizacím, jako je takzvaný Islámský stát (IS). Tito lidé byli z islámského světa a v tuzemsku pobývali krátkodobě. Jejich návrat do EU by představoval vážnou bezpečnostní hrozbu kvůli možné účasti na teroristických útocích. Ve výroční zprávě za loňský rok to dnes uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Také upozornila na významné aktivity ruských a čínských agentů v Česku.

Podle českých zpravodajců IS i přes četné územní a personální ztráty dokázal loni provést významné teroristické útoky, které se týkaly i Evropy. Pak zvýšil propagandu, jejímž cílem byl nábor dalších dobrovolníků, kteří by se přidali k radikálním ozbrojeným složkám.

BIS kvůli tomu začala sledovat aktivity lidí, kteří projevili sympatie k ideologii a činům IS. „V mladší generaci tuzemských muslimů odhalila několik sympatizantů. U většiny z nich byly prezentované názory projevem psychické lability, frustrace či přímo nemoci,“ uvedla BIS ve výroční zprávě.

Žádný z muslimů v Česku podle BIS neměl vazby na islamistická uskupení a často ani na žádné místní muslimské komunity. Zpravodajci také zdůraznili, že čeští muslimové až na několik výjimek aktivity IS veřejně odsoudili.

Prohlédněte si fotoreportáž z Iráku a Sýrie: Uprostřed bojů na Eufratu:

BIS sledovala rovněž druhou skupinu, do níž patřilo sedm lidí, kteří odcestovali do Sýrie. BIS získala informace, které sdílela s tuzemskými i zahraničními bezpečnostními složkami.

BIS v části výroční zprávy o terorismu upozorňuje, že v Česku i dalších evropských zemích existuje podobně jako v loňském roce potenciální hrozba teroristického útoku. Loni se zpravodajci podíleli na mapování pohybu potvrzených, podezřelých i potenciálních útočníků.

„Prověřování tisíců jmen radikálů vedlo ke zjištění, že v roce 2015 někteří z nich ČR využívali jako jednu z tranzitních zemí na cestě mezi Blízkým východem a západní Evropou,“ uvedla BIS. Média například po teroristických útocích v Paříži informovala o tom, že někteří džihádisté putovali do Francie právě přes Prahu.

Tajná služba také informovala o tom, že v Česku loni nejvýznamněji působily zpravodajské služby Ruska a Číny. Čínské zájmy se soustředily na rozšiřování vlivu v české politice a ekonomice.

Rusko loni vedlo hlavně informační válku související s ukrajinskou a syrskou krizí, zpravodajci také vyvíjeli úsilí dostat se k dotacím prostřednictvím nastrčených osob. Uvedla to Bezpečnostní informační služba (BIS), která dnes zveřejnila výroční zprávu o činnosti za rok 2015.

Ze zahraničních rozvědek v tuzemsku loni dominovali podobně jako v minulých letech ruští zpravodajci. „Značná část ruských zpravodajských důstojníků působila pod diplomatickým krytím ruské diplomatické mise, která zůstávala početně stále velmi disproporční vůči ostatním diplomatickým zastoupením, včetně velmocí jako USA nebo ČLR (Číny),“ napsala BIS ve výroční zprávě. Ruští zpravodajci utajovali a zakrývali příslušnost k tajné službě, což podle BIS ohrožovalo bezpečnost a zájmy Česka.

Podle české kontrarozvědky se snažili oslabit informační potenciál země utajenou infiltrací do českých médií a internetu nebo masivní produkcí propagandy a dezinformací.

Přečtěte si:

Pokoušeli se také narušovat vnitřní soudržnost a akceschopnost organizací NATO či EU šířením nepravdivých informací, které například vytvářely virtuální hrozbu války. Rusko také loni pokračovalo ve snahách prohloubit vliv, udržet a posílit pozice v české energetice, soustředilo se i na pokračování aktivit na poli ekonomické a vědeckotechnické rozvědky.

Špioni z Číny v minulých letech hlavně rozvíjeli svůj vliv a pronikání do státních struktur. Dlouhodobě se věnují především využití ekonomických argumentů k podpoře svých politických zájmů.

„Čínská diplomacie, byznys a zpravodajské služby v roce 2015 navázaly na úspěchy předchozího roku a pokračovaly v rozšiřování a prohlubování vlivové infiltrace české politiky a složek české státní moci,“ popsala BIS jejich loňskou aktivitu. V Česku podle BIS působí hlavně čínská vojenská rozvědka.