Až tři miliony na byt. Dostálová chce zvýšit státní půjčky pro mladé
Počet žádostí o státní půjčky na bydlení rychle stoupá, po nezájmu lidí v minulých letech totiž ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo v lednu o navýšení poskytovaných úvěrů o milion korun. Šéfka rezortu Klára Dostálová (za ANO) chce ještě před volbami do programu znovu sáhnout a zvýšit půjčky o další milion.
„Máme sice pro mladé úvěrový program Vlastní bydlení, ale za to dnes nepořídíte prakticky nic, jak vyrostly ceny stavebních prací,“ řekla Dostálová deníku E15. Ze současného programu, jak byl nastaven začátkem roku, lze čerpat úvěr ve výši až dva miliony korun na byt a 2,4 milionu korun na rodinný dům. „Chceme zvýšit tuto dotaci. Dali bychom až 3,5 milionu korun na dům a tři miliony korun na byt,“ prohlásila ministryně.
Letos podle informací Státního fondu podpory investic prudce narostla poptávka po úvěrech. „V programu Vlastní bydlení bylo letos přijato celkem 443 žádostí o úvěr v celkovém objemu 640,96 milionu korun,“ informovala mluvčí fondu Marie Lukáčová. Jde o více než dvojnásobek žádostí, které přijal fond v minulém roce. Na všechny žádosti se nicméně letos nedostane, fond na program letos vyčlenil 530 milionů korun.
Rok | Počet podaných žádostí | Objem peněz |
2018 | 636 | 667 mil. |
2019 | 415 | 494 mil. |
2020 | 196 | 226 mil. |
2021* | 443 | 641 mil. |
*Od poloviny ledna se program jmenuje Vlastní bydlení. Data do 17. 9. 2021.
Ekonom BH Securities Štěpán Křeček pochybuje, že program i při dalších úpravách dokáže krizi bydlení zastavit. „Navýšení limitů je krůček správným směrem. Nicméně naši úředníci by si měli lépe prostudovat dění na realitním a stavebním trhu,“ řekl analytik. „I po navýšení limitů totiž bude velký problém s koupí bytu či výstavbou domu. Zvláště v žádaných lokalitách, kde chtějí mladí lidé bydlet, jsou ceny minimálně o polovinu vyšší. Plánované navýšení limitů stěží pokryje zdražení, které nastalo v průběhu pandemie,“ domnívá se Křeček.
V roce 2018, kdy byl program spuštěn, byl o půjčky enormní zájem, a lidé dokonce stáli fronty před úřady. Poté však zájem rychle opadal. Podepsaly se na tom zejména přísné podmínky na velikost kupovaného bytu či domu, možnost půjčit si na koupi domu jen 1,2 milionu korun i to, že se lidem začaly více vyplácet běžné hypotéky.
Od letošního roku se program přeměnil a pod názvem Vlastní bydlení nabízí půjčky o milion vyšší než dříve. Nově se dá ze státní půjčky hradit družstevní podíl a nezáleží na výměře kupovaného bytu či domu. Zvýšil se také věkový limit pro čerpání úvěru ze 36 na 40 let. Kromě toho stát nově snižuje úrok o 0,2 procentního bodu za každé dítě. Úroková sazba činí v současnosti jedno procento.
Program kvůli přísně nastaveným podmínkám a nízkým půjčkám už dříve čelil kritice ze strany opozice i koaličních sociálních demokratů. S úvěry mladým rodinám nicméně počítá ve volebních programech více sněmovních stran.
Zatímco hnutí ANO chce pokračovat v programu Dostálové, sociální demokraté nehodlají úvěry vázat na pořízení bydlení. „Zavedeme novomanželské bezúročné půjčky až jeden milion korun pro mladé rodiny. Za každé narozené dítě se pracujícím rodičům odepíše dluh ve výši 100 tisíc korun,“ slibuje ČSSD v programu. Obnovení novomanželských půjček mají v programu i komunisté či SPD. Trojkoalice Spolu chce prosadit zvýhodněné hypotéky na první bydlení, například snížením povinné spoluúčasti, se kterou má případně pomoci stát, či s bonusem za každé narozené dítě.
Program Vlastní bydlení Na co lze v současnosti čerpat úvěr: – na výstavbu nového rodinného domu (max. 2,4 milionu korun) – na koupi bytu (max. dva miliony korun) – na koupi rodinného domu (max. 2,4 milionu korun) – na koupi družstevního podílu (max. dva miliony korun) – na modernizaci obydlí (max. 600 tisíc korun) Kdo má na půjčku nárok – osoby žijící v manželství nebo v registrovaném partnerství, ve kterém alespoň jeden z partnerů není starší čtyřiceti let – osoba do čtyřiceti let trvale pečující o dítě do patnácti let – žadatel nesmí být vlastníkem žádného druhu obydlí |