Babiš chce jednotnou sníženou sazbu DPH na všechno. Souhlasíte? | E15.cz

Babiš chce jednotnou sníženou sazbu DPH na všechno. Souhlasíte?

Pivo - ilustrační foto
Pivo - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Návrh na snížení sazby DPH u točeného piva i nealkoholických nápojů ze současných 21 procent na deset procent je krokem k postupnému zavedení jedné snížené sazby deset procent, řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Česko by tak do budoucna mohlo mít opět jen dvě sazby DPH, jednu základní a jednu sníženou ve výši deset procent. Podle ministra je směřování k jedné snížené desetiprocentní sazbě v souladu s koaliční smlouvou.

V současnosti má Česko tři sazby DPH - základní 21 procent, sníženou 15 procent a druhou sníženou sazbu deset procent. „Zmírní se dopad elektronické evidence tržeb a je to krok k postupnému ustavení jedné snížené sazby DPH ve výši deset procent,“ uvedl Babiš. Upozornil na to, že snížení sazby u točeného piva a nealkoholických nápojů navrhuje MF zavést od 1. července.

„Tu účinnost předkládáme ještě předtím, než by měla fungovat evidence tržeb,“ dodal. Pokud Sněmovna příští týden evidenci tržeb schválí, mohla by začít fungovat podle MF od listopadu nebo prosince letošního roku.

Rozpočet by podle náměstkyně ministra pro daně a cla Aleny Schillerové mělo snížení daně připravit ročně o 160 milionů korun u točeného piva a o 65 milionů korun u nealkoholických nápojů. Zároveň by se ale podle Babiše měly snížit ceny piva - v případě piva za 22 korun o dvě koruny, u piva za 33 korun o tři koruny. Podle MF tak při ceně 27 korun za pivo a průměrnému vytočení 100 piv může obchodník zvýšit marži o zhruba 250 korun denně.

Schillerová uvedla, že návrh je v souladu se směrnicí EU. Točené pivo a nealkoholické nápoje ovšem musí být dodány v rámci restaurační služby, a nikoli jen jako zboží. „Směrnice o DPH neumožňuje uvalení snížené sazby DPH na pivo prodávané jako samostatné zboží, například v supermarketech. Lze však využít možnosti snížit sazbu u restauračních služeb, a tím i na pivo poskytnuté v rámci takové služby,“ uvedl již dříve i odborník na nepřímé daně ze společnosti PwC ČR Martin Diviš.

Jsme rozpočtově zodpovědní a chceme směřovat k té snížené sazbě. Ale nedáváme návrhy jako opozice, které by zruinovaly celý rozpočet

Diviš zároveň upozornil, že je otázkou, jak se projeví snížení sazby DPH v ceně, kterou hospody a restaurace naúčtují svým hostům. Navíc by podle něj restauracím přibyla administrativní povinnost rozdělit restaurační služby na ty ´zvýhodněné nápojové´ a ostatní. „Jídlo by pak restaurace zdaňovaly 15 procenty, zvýhodněné pivo a nealkoholické nápoje procenty deseti a ostatní alkoholické nápoje 21 procenty,“ uvedl Diviš.

Unie výrobců a dovozců lihovin s návrhem ministerstva financí nesouhlasí. „Unie je pro zavedení elektronické evidence tržeb (EET) a její částečnou kompenzaci pro dotčené subjekty, ale kompenzace by neměla být nesystémová a zvýhodňovat pouze jednu skupinu výrobků, nebo úzkou výseč podnikatelů,“ uvedl výkonný ředitel unie Jaroslav Burkart. Unie tak podle něj trvá na na dodržení základního principu evidence tržeb, tedy daňové rovnosti a stejných podmínkách pro všechny podnikatele.

Aktuální doprovodná předloha k evidenci tržeb počítá se snížením DPH na nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích z 21 na 15 procent. Zařazení piva do nižší sazby by podle Babiše mělo kompenzovat tuto výhodu hospodám, které jídlo nenabízejí. U koaličních partnerů se ovšem návrh nesetkal se vstřícnou reakcí. Proti návrhu je opozice, přivítal jej naopak Český svaz pivovarů a sladoven.

Sobotka by převedl potraviny do druhé snížené sazby

Například premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by radši přivítal převedení potravin do druhé snížené sazby. Podle Babiše je to ovšem otázka bilance státního rozpočtu. „Jsme rozpočtově zodpovědní a chceme směřovat k té snížené sazbě. Ale nedáváme návrhy jako opozice, které by zruinovaly celý rozpočet. Je potřeba jít v té linii snižování deficitu,“ uvedl ministr.

Koaliční rada by o návrhu měla podle Babiše jednat v pondělí 8. února. Česko má tři sazby DPH. Základní činí 21 procent. Snížená sazba činí 15 procent a je určena například na potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu a ubytovací služby. Druhá snížená sazba je deset procent.

První dvě sazby platí od roku 2013, druhá snížená sazba platí od roku 2015. Nejnižší sazba se uplatňuje na dětskou výživu, léky, knihy a suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií. Sníženou sazbu na pivo a popřípadě další alkoholické nápoje mají v EU například Rumunsko nebo Chorvatsko.

Protidrogový koordinátor: Rozsah gamblerství mezi mladistvými je alarmující

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video