Noví ministři: na průmysl jde Nováková, na spravedlnost Malá | e15.cz

Babiš představil nové ministry. Na ministerstvo průmyslu zamíří šéfka Svazu obchodu

ČTK, trn

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Osm změn ve srovnání s aktuálním kabinetem v demisi by měla doznat druhá vládní sestava Andreje Babiše (ANO), pokud jeho hnutí vytvoří koalici s ČSSD. Babiš v pátek oznámil, že kromě pěti postů uvolněných pro sociální demokraty obmění další tři místa ve vládě z devíti, která ANO zůstanou. Ministrem obrany se stane dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar, který nahradí Karlu Šlechtovou (oba za ANO). Poslankyně Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (oba ANO). Ministryní průmyslu bude podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková, ve funkci vystřídá Tomáše Hünera (za ANO).

Babiš se se Šlechtovou a Hünerem sešel v pátek ráno. "Sdělil mi, že mě nenavrhne do další vlády," napsala ministryně ČTK. Později uvedla, že Babiš jí své rozhodnutí nijak nezdůvodnil. Důvody personálních změn nechtěl Babiš objasnit ani na tiskové konferenci. "To je můj návrh a moje zodpovědnost," vysvětlil. Uvedl, že oběma končícím ministrům poděkoval za jejich práci, s Hünerem se domluvili na další spolupráci v oblasti energetiky.

Při výběru ministrů vycházel Babiš podle svých slov z toho, jak intenzivně pracují, jaký mají tah na branku a jak jsou schopní spolupracovat v kolektivu. Ve svých funkcích vedle premiéra zůstane i šest dosavadních ministrů: ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), ministryně financí Alena Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr dopravy Dan Ťok (všichni za ANO) a ministr školství Robert Plaga (ANO).

Představení nových ministrů vzbudilo odmítavé reakce politiků na sociálních sítích. "Coby náměstek ministra spravedlnosti v letech 2008-2012 si dovolím popřát všem zaměstnancům Ministerstva spravedlnosti hodně sil a naději, že vše jednou skončí," uvádí místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek na svém Twitteru. Miroslav Kalousek (TOP 09) situaci okolemntoval také: "Mnozí tvrdili, že výroky k Čapímu hnízdu jsou pro T. Malou zcela diskvalifikující. Je to presně naopak, tím Babišovi svou kvalifikaci prokázala. Zcela diskvalifikující pro výkon ministra spravedlnosti v jeho vládě by byl respekt k právnímu státu."

Malá je známa svou loajalitou k premiéru a šéfovi ANO Andreji Babišovi. Vešla ve známost tím, že v lednu navrhovala, aby případný soud s Babišem jako stíhaným kvůli dotačnímu podvodu kolem Čapího hnízda zasedl až po skončení jeho nynějšího poslaneckého mandátu, tedy až za další čtyři roky.

Předávání svých kanceláří naopak před nástupem nominantů sociální demokracie připravují ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO), kterou vystřídá Petr Krčál (ČSSD), a ministr kultury Ilja Šmíd (za ANO), kterého nahradí poslanec za ČSSD Antonín Staněk. Na ministerstvu zemědělství končí také Jiří Milek (za ANO), vystřídá ho Miroslav Toman nominovaný sociální demokracií.

Současný ministr zahraničí Martin Stropnický by se měl stát velvyslancem v Izraeli. Se jménem europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), kterého jako jeho nástupce navrhuje ČSSD, mají problém prezident i komunisté.

Zeman se v pátek odpoledne s Pochem sejde a bude ho žádat, aby od své nominace ustoupil. Zemana následně čeká i schůzka se šéfem ČSSD Janem Hamáčkem, který by se měl ujmout místo Metnara resortu vnitra. Babiš uvedl, že doufá, že záležitost kolem Pocheho se podaří vyřešit právě díky dnešním odpoledním schůzkám prezidenta se sociálními demokraty, které se uskuteční na zámku v Lánech.

ČSSD schválila koaliční spolupráci s ANO ve vnitrostranickém referendu, jehož výsledky zveřejnila před týdnem. Babiš následně oznámil, že Pocheho nebude prezidentovi navrhovat ke jmenování, protože ho odmítá hlava státu i komunisté, kteří by měli kabinet podpořit v hlasování o důvěře. Sociální demokraté od své nominace nechtěli ustupovat a připouštěli i možnost, že koalice kvůli této záležitosti vůbec nevznikne.

Marta Nováková

Marta Nováková je od roku 2015 prezidentkou Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky. Je též členkou představenstva Hospodářské komory ČR, kde je od května 2017 ve funkci víceprezidentky. V současnosti stojí i v čele společnosti Language Planet, s. r. o., kterou spoluzakládala. Za své priority považuje omezení byrokracie pro podnikatele a rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků či posílení oblasti služeb a obchodu. Na ministerstvu chce vytvořit sekci pro služby a maloobchod.

Nováková vystudovala VŠB-TU Ostrava a v roce 1991 se podílela na založení společnosti Sluno Corporation, spol. s r.o., od roku 1998 byla jedinou akcionářkou a předsedkyní představenstva U&SLUNO. Doposud získala dvě ocenění: Manažer roku 2016 a Manažer odvětví 2016.

Taťána Malá

V současnosti je poslankyní Sněmovny a zastupitelkou i náměstkyní hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast majetku a investic. V letech 2014 až 2017 působila jako zastupitelka obce Lelekovice, ke konci května 2017 na mandát rezignovala. Externě vyučuje na Fakultě podnikatelské Vysokého učení technického v Brně. Vystudovala ekonomiku na Mendelově univerzitě v Brně a práno na Panevropské vysoké škole v Bratislavě. Působila i jako právnička a mediátorka.

K jejím prioritám patří doprava, zlepšení podmínek sociální péče a investice do vědy a vzdělávání.

Lubomír Metnar

Od prosince 2017 je na postu ministra vnitra, od ledna tohoto roku je v demisi. Vystudoval Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity při zaměstnání. Od roku 1998 působil u policie, kde prošel různými funkcemi. V roce 2011 nastoupil jako bezpečnostní manažer do společnosti Vítkovice, v červenci 2013 si jej ministr Rusnokovy vlády Martin Pecina přivedl na ministerstvo vnitra jako náměstka pro vnitřní bezpečnost. Pecinův nástupce Milan Chovanec (ČSSD) svěřil Metnarovi sekci ekonomiky a provozu úřadu. Z ministerstva odešel v červenci 2014, vrátil se zpátky do Vítkovic, kde byl až do jmenování ministrem šéfem bezpečnosti. V minulosti mimo jiné zasedal v dozorčí radě mateřské společnosti Vítkovice a v dozorčí radě firmy Vítkovice Heavy Machinery.

Autor: ČTK, trn

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video