Babiš se má omluvit, rozhodli poslanci. Zpráva ke Šlachtovi rozdmychala spor v koalici | E15.cz

Babiš se má omluvit, rozhodli poslanci. Zpráva ke Šlachtovi rozdmychala spor v koalici

ČTK

Šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš má vzít zpět výroky na adresu poslanecké vyšetřovací komise.

Poslanecká sněmovna vyzvala předsedu hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše, aby se omluvil za slova na adresu vyšetřovací komise ke sporné policejní reorganizaci. Babiš v souvislosti s komisí a její závěrečnou zprávou, která byla jednomyslně schválena, mluvil o "výsměchu, šaškárně a prasárně".

"Já bych opravdu prosil, aby pan ministr mírnil svá slova v té věci, aby se za ty výroky omluvil," uvedl Hamáček. Babiš jeho výzvu nevyslyšel. "Já se nemám komu omlouvat," reagoval. Předseda vládního hnutí zopakoval, že vyšetřovací komisi považuje za "šaškárnu".

Sobotka: Kampaň ANO k reformě policie stála na pomluvách, Babišovy konstrukce neobstály

Babiš pokládá za absurdní, že komisi vedl Pavel Blažek, který působil jako ministr spravedlnosti ve vládě Petra Nečase (oba ODS) v době, kdy na Úřadu vlády zasahoval protimafiánský útvar, tehdy pod vedením Roberta Šlachty.

Blažka se zastal předseda ODS Petr Fiala. Upozornil na to, že byl zvolen do sněmovny a má tedy stejně hodnotný mandát jako Babiš. A také do čela komise byl zvolen vůlí poslanců. "Co kdo dělal v minulosti, s tím nemá co dělat," uvedl Fiala.

Debatu, která trvala od rána až do večerních hodin, označil předseda klubu KSČM Pavel Kováčik za koaliční zabijačku.

O odstavení Šlachty nešlo

Cílem loňské reorganizace policie nebylo odstranit Šlachtu z čela ÚOOZ, omezení činnosti policejních útvarů nebo zabránění vyšetřování kauz. V závěrečné zprávě se na tom komise jedmyslně usnesla, pro byl i její člen za ANO Bohuslav Chalupa.

Zpráva znovu rozdmýchala spor ve vládní koalici, která se kvůli reorganizaci střetla užl loni. Představitelé ČSSD hovoří o tom, že loňské neshody byly divadlem hnutí ANO a jeho předsedy Babiše, podle pravicové opozice zneužilo ANO téma v krajských volbách. 

Komise se usnesla, že organizační změnu může navrhnout policejní prezident a schválit ministr vnitra. Nikde přitom není zakotvena povinnost informovat o tom státní zástupce. Přesto vedení policie v čele se svým prezidentem Tomášem Tuhým a jeho bývalým náměstkem Zdeňkem Laubem přípravu reformy podcenilo a nedostatečně projednalo, což komise považuje za Laubeho manažerskou chybu.

Chalupa k vyšetřování reorganizace: Od začátku bylo zadání, abychom nemohli nic zjistit

Při vyšetřování komise se neprokázalo, že by reorganizace byla připravena v souvislosti s podnikatelskými nebo politickými zájmy. Komise v závěrečné zprávě zkritizovala hlavní odpůrce policejní reformy - Šlachtu a bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka. Jejich veřejné vystupování podle komise lze označit za neprofesionální.

Komise zkritizovala i Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které v souvislosti s policejní reformou podle poslanců aktivisticky vstoupilo do politického života. Komise už podala trestní oznámení na olomouckého státního zástupce Petra Šeredu a na vyšetřovatele Generální inspekce bezpečnostních sborů Milana Vaculíka.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!