Babiše opouští další známá tvář. Založení evropské frakce s extremisty byla poslední kapka

Hnutí ANO, maďarský Fidesz a rakouská FPÖ zakládají novou politickou alianci

Hnutí ANO, maďarský Fidesz a rakouská FPÖ zakládají novou politickou alianci Zdroj: twitter Andej Babiš

Spojení vůdce hnutí ANO Andreje Babiše s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, francouzskou političkou Marine Le Penovou nebo se šéfem nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu Geertem Wildersem už je pro některé Babišovy souputníky příliš. Založení nové evropské frakce Patrioti pro Evropu, kde má hnutí ANO hrát jednu z vůdčích rolí, už rozzlobilo například nového europoslance Jaroslava Bžocha. Babiše ale kvůli tomu opouští další výrazná figura, publicista a šéf správní rady „aňáckého“ think-tanku Institut pro politiku a společnost Jan Macháček.

Dlouholetý ekonomický novinář a někdejší chartista Jan Macháček rezignuje na konci července na post předsedy správní rady Institutu pro politiku a společnost, think-tanku, který založilo před deseti lety hnutí ANO jako svoji ideologickou a programovou základnu. Macháček šéfoval správní radě institutu od února 2015. Nedlouho předtím se stal komentátorem Lidových novin, které Babiš v roce 2013 koupil. Působil zároveň také jako Babišův zahraničněpolitický poradce. V současnosti je Macháček také členem skupiny poradců k zahraniční politice prezidenta Petra Pavla.

„Rezignuji po dohodě s vedení hnutí ANO. Dále k tomu nebudu nic komentovat,“ uvedl pro e15 Macháček. Podle několika zdrojů redakce blízkých vedení hnutí ANO i samotnému institutu Macháček rezignuje hlavně kvůli založení nové krajně pravicové a populistické evropské frakce Patrioti pro Evropu, kde má hnutí ANO zastávat nejvyšší posty a sám Andrej Babiš její založení domlouval s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. 

Končící předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost Jan Macháček.Končící předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost Jan Macháček.|IPS/VOJTECHVLK.com

Dosud bylo hnutí ANO v liberální frakci Renew, kde drží hlavní slovo francouzský prezident Emmanuel Macron, který přitom Babiše v minulosti několikrát napomínal za to, že jeho veřejné vystupování a priority v evropské politice neodpovídají programu Renew. Macron a Babiš se neshodli hlavně v otázce Green dealu, který Renew podoporuje, ani v ostré kritice migrace. Babiš například tento týden ve sněmovně řekl, že „musíme rozmístit všude po plážích jižní Evropy ozbrojené složky“.

Think-tank hnutí ANO byl navíc propojený s think-tanky ostatních evropských liberálních stran sdružených ve frakci Renew. Dosud se snažil profilovat jako šiřitel liberálních myšlenek. „To už bude ve spolupráci s pravicovými extremisty nemožné,“ uvedl zdroj e15 blízký institutu. A to byl také hlavní důvod Macháčkova odchodu.

„Honza udělal mnoho velmi dobré práce, má nové výzvy a ukončujeme spolupráci samozřejmě po dohodě a v dobrém,“ napsal místopředseda hnutí ANO a člen správní rady Institutu pro politiku a společnost Karel Havlíček. Další člen správní rady institutu Jaroslav Bžoch vstup do nové evropské frakce veřejně kritizuje a o Macháčkově chystané rezignaci podle informací e15 věděl předem jako jeden z mála lidí v ANO. „Vím, že pan Macháček bude rezignovat na funkce v institutu,“ potvrdil Bžoch s tím, že to více nebude komentovat.

Macháček je kromě dlouholeté novinářské práce také stále aktivním hudebníkem. Jako člen hudební skupiny The Plastic People of the Universe působil na undergroundové hudební scéně v 80. letech. Tehdy se jako signatář Charty 77 a celé řady dalších petic angažoval i v disidentských a nezávislých publikačních aktivitách. Po sametové revoluci v roce 1989 se stal spoluzakladatelem a redaktorem týdeníku Respekt.