Babišovo ANO hlasováním ve sněmovně potápí možnou vládu s ČSSD | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Babišovo ANO hlasováním ve sněmovně potápí možnou vládu s ČSSD

Pavel Otto

Pavel Otto

Mezi socialisty roste počet odpůrců koalice s Andrejem Babišem kvůli tomu, že jeho poslanci stále hlasují s SPD a komunisty. Proti svazku se vyslovila i buňka ČSSD z Bohumína.

Hned dvakrát v tomto týdnu podtrhlo ANO v Poslanecké sněmovně ČSSD, s níž se přitom dohodlo na programovém prohlášení vlády tolerované KSČM a koaliční smlouvě. Jak u mimořádné schůze ke kauze novičok, tak u novely služebního zákona hlasovali poslanci uskupení Andreje Babiše s SPD a komunisty. Jejich neformální svazek funguje už od loňských voleb.

Podle odpůrců spolupráce s ANO v sociální demokracii se znovu ukázalo, že by strana mohla jen jednorázově posloužit Babišovi k získání důvěry pro jeho příští kabinet, který by se pak fakticky opíral o formací Tomia Okamury.

„Další a další týdny potvrzují to, co senátoři ČSSD říkají už dlouho. Jednání ANO ve sněmovně může ovlivnit rozhodování našich členů v referendu,“ řekl E15 šéf socialistických senátorů ČSSD Petr Vícha.

Bohumínská organizace ČSSD je jasně proti vládě s ANO

Dodal, že v jeho bohumínské organizaci se vyslovilo proti spojení s ANO 46 straníků, pro jich bylo devět. Právě v Bohumíně si ČSSD v roce 1995 zakázala spolupráci s KSČM a dalšími extrémisty.

Oranžoví senátoři rozeslali necelým 18 tisícům členů strany letáky, kde před ANO varují. Naopak vedení partaje v čele s Janem Hamáčkem a Jiřím Zimolou nabádá členy, aby vládní projekt podpořili. Jinak podle nich nebude možné prosazovat levicový program.

Zničení demokracie v Česku může být spíše náhoda než záměr, říká politolog Tomáš Lebeda

„Věřím, že kolegové z ANO vědí, že běží referendum a zvažují dopady svých kroků,“ řekl Hamáček poté, co sněmovna zamítla schůzi k výrokům prezidenta Miloše Zemana o novičoku.

Že sestava ANO, SPD a komunistů podpořila i novelu služebního zákona vlády v demisi, která má usnadnit personální změny na úřadech, komentoval Hamáček smířlivě. Přestože ČSSD byla proti, podle něj o přehlasování nešlo. Na dotazy, co si o jednání možného koaličního partnera myslí, on ani Zimola včera neodpověděli.

Zeman: Babiše jmenuji premiérem znovu, bez ohledu na výsledek referenda ČSSD

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!