Bakala vypovídat nepřišel. Má výpověď by vedla k politickému tlaku, uvedl | e15.cz

Bakala vypovídat nepřišel. Má výpověď by vedla k politickému tlaku, uvedl

Zdeněk Bakala
Zdeněk Bakala
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace těžební společnosti OKD požádá policii, aby předvedla k podání výpovědi finančníka Zdeňka Bakalu. Novinářům to dnes řekl předseda vyšetřovací komise Lukáš Černohorský (Piráti). Bakala odmítá před komisi předstoupit, pozván byl na dnešek, ale nedostavil se. Podnikatel žije ve Švýcarsku. Policie může svědka předvést jen tehdy, když se nachází v Česku. Bakala v tiskovém prohlášení uvedl, že by jeho výpověď před komisí sloužila k politickému tlaku na soudy, někteří politici se podle něj pokoušejí obejít řádný proces.

Žádost policii by měla od komise odejít dnes, nejpozději ve středu. Komise o ní podle Černohorského rozhodla jednomyslně. „V tuto chvíli se komise usnesla na tom, že nechá předvést Policí České republiky Zdeňka Bakalu vzhledem k tomu, že se odmítl dostavit k podání svědecké výpovědi. Vzhledem k tomu, že zákony platí pro všechny, ať už jste chudí, nebo bohatí, tak komisi nezbylo nic jiného než přistoupit k tomuto kroku,“ prohlásil Černohorský.

Řekl, že komise požádá policii, která pak bude zjišťovat místo, kde se bude Bakala nacházet, a případně ho předvede. V jaké lhůtě se to podaří, záleží podle něj na policii. „Komise má skončit k 12. říjnu, ale pokud samozřejmě bude potřeba, tak můžeme požádat Sněmovnu o prodloužení termínu,“ dodal. Podle dostupných údajů je to poprvé, co sněmovní vyšetřovací komise požádá policii o předvedení osoby k podání výpovědi.

Policie ČR na twitteru uvedla, že může svědka předvést pouze v případě, že se nachází na území Česka. "Předvedení svědka je z naší strany možné pouze na území ČR. Jinak je nutné předchozí rozhodnutí justičních orgánů," napsali bez dalších podrobností policisté.

Bakala dnes prostřednictvím svého mediálního zástupce připomněl své tvrzení z počátku srpna, že někteří politici včetně několika členů komise se již rozhodli o jeho vině v záležitostech týkajících se OKD. „Od té doby nebylo řečeno ani se nestalo nic, co by změnilo jeho názor, že v tomto vysoce zpolitizovaném prostředí by jeho výpověď byla zneužita k dalšímu zesílení politického tlaku na nezávislé soudy v České republice,“ uvedl Bakalův zástupce.

„Někteří politici se očividně pokouší využít parlamentní systém, aby obešli řádný proces. To vytváří nebezpečný precedent, který by byl výsměchem právům, jež ústava zaručuje všem českým občanům,“ uvedl Bakalův zástupce. Samotnou žádost komise, aby Bakalu předvedla policie, nekomentoval.

Bakala začátkem srpna prostřednictvím svého mediálního zástupce oznámil, že se před komisi nedostaví. Černohorský tvrdí, že Bakala nemůže výpověď odmítnout. Jednací řád vyšetřovací komise, který je přílohou zákona o jednacím řádu Sněmovny, stanoví, že každý je povinen na předvolání komise se dostavit ke komisi a vypovídat jako svědek o tom, co je mu známo o věci, která má být vyšetřena, nebo o okolnostech důležitých pro vyšetření této věci.

Komise podle Bakaly není nestranná a svým zaměřením zasahuje do probíhajícího soudního řízení. Bakalova investiční skupina RPG Industries koupila v roce 2004 OKD od společnosti Karbon Invest krátce poté, co tato firma získala důlní společnost od státu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnešní žádost komise odmítl šířeji komentovat. Novinářům řekl, že to, že se veřejnost díky sněmovnímu vyšetřování možná dozví nějaké nové věci, je asi důležité, protože privatizace OKD zničila celý region. Věcí se ale zabývají i orgány činné v trestním řízení. Připomenul, že nové trestní oznámení kvůli OKD nedávno podal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Tak si myslím, že je to spíš věc policie a státních zástupců,“ konstatoval.

Bakala za své účinkování v OKD často čelil kritice. Sociální demokrat Lubomír Zaorálek ho před několika lety například nazval gaunerem a Bakala ho za to neúspěšně žaloval. Prezident Miloš Zeman ve svém druhém inauguračním projevu letos v březnu označil Bakalu za velkou skvrnu a obvinil ho z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD. Bakala ve svém dopise proto také poukázal na to, že je na něj některými politiky včetně části členů komise nahlíženo jako na podezřelého, že je označován za tuneláře a že prezident Zeman vyzval k jeho odsouzení.

Komise složená z poslanců má prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob.

Společnost OKD se v roce 2016 kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti dostala do úpadku. Firma na sebe podala insolvenční návrh. Věřitelé poté přihlásili u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, pohledávky za většinu této částky ale insolvenční správce popřel. Letos v dubnu v souladu s reorganizačním plánem převzal doly stát.

Bakala budí kontroverze kvůli kauze OKD, v podnikání se mu daří

- Narodil se 7. února 1961 v Opavě. Má české a americké občanství, v letech 1980-1991 byl v emigraci v USA. Studoval mikroekonomii a investiční bankovnictví na Kalifornské univerzitě v Berkeley, v roce 1989 získal titul MBA.

- Pracoval mimo jiné v investiční bance Drexel Burnham Lambert v New Yorku a ve společnosti Credit Suisse First Boston. V letech 1991-1994 byl generálním ředitelem pobočky Credit Suisse First Boston Czechoslovakia v Praze.

- Jeho manželkou je vítězka soutěže Miss Československo z roku 1991 Michaela Maláčová (47), se kterou má čtyři děti. Z předchozího manželství s Američankou Marguerit má syna. Žijí ve Švýcarsku.

- Spoluzaložil a později vedl firmu Patria Finance (1994-2002), koncem 90. let svůj podíl prodal belgické KBC Bank. Mimo jiné se angažoval v privatizaci Karlovarské Becherovky a investoval do projektu pražské televize TV3.

- Bakala od srpna 2008 vlastní například většinový podíl ve vydavatelství Economia, které vydává mimo jiné Hospodářské noviny, Ekonom či Respekt (ten ovládá už od roku 2006), v roce 2013 koupil internetovou společnost Centrum Holdings. Bakala také vlastní profesionální cyklistickou stáj Etixx-Quick Step (dříve Omega Pharma-Quick Step).

 

- V roce 2004 zprostředkoval transakci, při níž jím zastoupená kyperská skupina RPG Industries koupila společnost Karbon Invest, Bakala tak zároveň získal majetkový podíl v OKD. Mateřskou společností RPG byla společnost BXR Group.

- Později se majitelem OKD stala v Nizozemsku registrovaná firma New World Resources (NWR), kterou od února 2016 ovládají tři britské investiční společnosti. Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patřila Bakalovi. Předloni se pak samotná firma OKD dostala do insolvence a soud ji poslal do úpadku. V srpnu 2017 věřitelé OKD schválili plán reorganizace, který počítal s tím, že doly a provozní majetek budou vloženy do nové společnosti OKD Nástupnická, v níž 100 procent akcií měla získat státem vlastněná společnost Prisko. Ta akcie OKD převzala letos začátkem dubna.

- Bakala za své účinkování v OKD často čelil kritice. Sociální demokrat Lubomír Zaorálek ho před několika lety například nazval gaunerem a Bakala ho za to neúspěšně žaloval. Prezident Miloš Zeman ve svém druhém inauguračním projevu letos v březnu označil Bakalu za velkou skvrnu a obvinil ho z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD.

- Privatizaci OKD od letošního roku nově řeší i sněmovní vyšetřovací komise, která požádá policii, aby Bakalu předvedla k podání výpovědi. Bakala začátkem srpna prostřednictvím svého mediálního zástupce oznámil, že se před komisi nedostaví. Komise má prověřit převod státních akcií OKD do vlastnictví jiných osob, zejména prodej minoritního podílu v roce 2004. Komise se zaměřuje také na snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let, kterým stát přišel o možnost firmu kontrolovat. Předmětem poslaneckého zkoumání je také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD a odpovědnosti státních úřadů a osob.

 

- Loni v květnu insolvenční správce Louda podal odpůrčí žalobu na dřívějšího majitele OKD New World Resources N. V. (NWR), firmy BXR Group Limited a CERCL Mining B. V. a podnikatele Zdeňka Bakalu a Petera Kadase, kterým firmy patřily. Žádá po nich, aby vrátili OKD více než 12 miliard korun, které si v letech 2011 a 2012 vyplatili jako dividendy.

- Spolu s OKD získala BXR před lety i desítky netěžebních firem. Vznikl tak základ dalších holdingů skupiny BXR, spoluvlastněné Bakalou, například dopravní skupiny nebo firmy RPG Byty, pod níž spadalo 45 tisíc bytů a byla největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v ČR. RPG Industries se údajně zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. To se ale nestalo. Společnost byty sice neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. Za nové majitele vystupuje mezinárodní Round Hill Capital, která sídlí v Londýně. Nyní se majitel bytů jmenuje Residomo.

- Firma BXR v roce 2014, kdy Bakala ohlásil, že z ní odchází, rozdělila svá aktiva. Firmy, jež za poloviční podíl v BXR Bakala získal, podle tisku vložil do BM Management, která spravuje privátní aktiva manželů Bakalových (podle obchodního rejstříku Bakala působí či vlastní společnosti Luxury Brand Management, Economia, Forum Karlín, North-Line nebo Warhorse Studios).

- Americký časopis Forbes Bakalu loni zařadil na desáté místo v žebříčku nejbohatších Čechů s majetkem 18 miliard korun. Bakala s manželkou provozuje také vlastní nadaci Bakala Foundation, která se zaměřuje na vzdělávání. Pozornost také vzbudil honosným sídlem v šumavské obci Modrava, kde má trvalé bydliště, a s manželkou se angažují a podporují Knihovnu Václava Havla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video