Během posledního rozloučení s Havlem zazní Dvořákovo Rekviem

Chrám svatého Víta zaplní zvaní hosté. Mimo jiné dorazí ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová a její manžel Bill, někdejší šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová či britský premiér David Cameron a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Veřejnost bude moci smuteční obřad sledovat na velkoplošných obrazovkách. Ty budou stát na druhém nádvoří Pražského hradu a na Hradčanském náměstí. Přímý přenos obřadu bude vysílat také ČT24 a Český rozhlas.
V 9:30 přenesou příslušníci armády ostatky prezidenta do katedrály. Poslední rozloučení zahájí liturgický průvod, který za zvuku zvonů svatovítského chrámu vyjde v 11:30 z Arcibiskupského paláce. Samotný obřad zahájí v pravé poledne minutou ticha pražský arcibiskup Dominik Duka. Vláda vyzvala občany, aby se k tomuto pietnímu aktu přidali.
V úvodu obřadu pak zazní česká státní hymna. „Ze starozákonní knihy Job bude číst Josef Abrhám. Kázání přednese pražský arcibiskup. Obětní dary ponesou sestry boromejky, které pečovaly o zesnulého prezidenta v závěru jeho života. Poté bude obvyklý průběh zádušní mše svaté,“ uvedlo na svých stránkách pražské arcibiskupství.
Obřad posledního rozloučení povede pomocný pražský biskup a Havlův přítel Václav Malý. Na závěr obřadu promluví prezident Václav Klaus, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a Madeleine Albrightová. Rakev s ostatky bývalého prezidenta poté opustí katedrálu Zlatou branou, kde bude pokropena svěcenou vodou.
Arcibiskupství počítá také s účastí zahraničních církevních představitelů. Dorazit by měl nitranský biskup a předseda slovenské biskupské konference Viliam Judak. Svatý stolec bude reprezentovat apoštolský nuncius v České republice Giuseppe Leanza.
Havel zemřel v neděli na svém venkovském sídle v Hrádečku na Trutnovsku. Dnešek je prvním dnem třídenního státního smutku.