Bělobrádek před jednáním o vládě: V programu je shoda na nula věcech | E15.cz

Bělobrádek před jednáním o vládě: V programu je shoda na nula věcech

Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek
Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V podvečer začala ve sněmovně druhá trojstranná schůzka ČSSD, ANO a lidovců. Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se při příchodu na ni nechal slyšet, že v programu zatím není trojstranná shoda na ničem. Doufá však v posun. Místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec věří, že jednání i přes zdrženlivá mediální stanoviska lidovců budou pokračovat.

„My jsme se dohodli na tom, že tato trojkoalice bude sestavena. Ta dohoda byla podle mého názoru uzavřena tím, že jsme podpořili své funkcionáře do čela Sněmovny,“ řekl Chovanec, který prý nevidí důvod, aby se nejednalo dál.

Vyjádřil také přesvědčení, že KDU-ČSL není pátým kolem u vozu, kvůli tomu, že se v uplynulých týdnech scházely především týmy ČSSD a hnutí ANO. „Já doufám, že ten pocit nemají, nebo že ho rozptýlíme,“ uvedl.

Poněkud střízlivější byl Bělobrádek. „Bohužel v té programové části je shoda na nula věcech, takže doufám, že tam se posuneme v tom smyslu, jakým způsobem budou dál vyjednávání programových věcí v tom trojstranném formátu, protože nám to trochu vázne, a to nás trochu znervózňuje,“ prohlásil.

Smysluplná pojistka proti přehlasování

Lidovci již dopředu avizovali, že by na dnešní schůzce rádi hovořili o pojistce proti přehlasování v dolní komoře.

Sociální demokraté budou o pojistce jednat, bude-li smysluplná. Největší parlamentní strana je podle Chovance připravena hovořit i o dalších tématech, která dnes KDU-ČSL nadnese, diskuzi o obsazení vládních postů ale nečeká.

„Dneska bychom měli říct, kde jsou problémy v programu, jestli vůbec má cenu pokračovat na té programové bázi, křesla přijdou na pořad dne, až ta smlouva bude hotová,“ vysvětlil.

Bělobrádkova cesta do Ameriky

Trojice stran by se také mohla dotknout změn v lidoveckém vyjednávacím týmu, kde na téměř dva týdny Bělobrádka, který odjede do USA, nahradí senátor Stanislav Juránek. Plánovaná absence šéfa KDU-ČSL překvapila předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku.

„No mně se to taky moc nelíbilo, když jsme 14 dní čekali kvůli problémům v sociální demokracii. To je dlouhodobě připravovaná, několik měsíců, stáž od ministerstva zahraničních věcí Spojených států a přišlo by mi nefér to rušit na poslední chvíli,“ komentoval situaci Bělobrádek.

Podle Chovance by bylo lepší, kdyby šla zahraniční cesta předsedy lidovců zrušit. Je to ale prý na něm. Nemyslí si, že Bělobrádkova nepřítomnost prodlouží nebo zkomplikuje vyjednávání.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video