Blíží se kontroly, čím kdo topí. Brabec je chystá nejpozději od roku 2017 | E15.cz

Blíží se kontroly, čím kdo topí. Brabec je chystá nejpozději od roku 2017

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: blazek tomas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidé, kteří ve svých kotlích spalují odpady, mají hrozit několikatisícové pokuty. Kontroly toho, čím lidé topí ve svých domech, chce ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) zavést nejpozději od ledna 2017. Změny budou součástí novely zákona o ochraně ovzduší, jejíž paragrafové znění Brabcův úřad dokončuje. Kontrola domácích topenišť by měla být umožněna při důvodném podezření, že majitel domu nelegálně spaluje odpady nebo topí neschváleným palivem a znečišťuje tak ovzduší.

Norma brzy zamíří do meziresortního připomínkového řízení. „Už podle stávajícího zákona začne od konce roku 2016 platit povinnost pravidelných dvouročních kontrol kotlů. Věříme ale, když to dobře půjde, že by to mohlo být už na podzim příštího roku,“ řekl Brabec.

Ministerstvo životního prostředí dnes vyhlásilo první výzvu v objemu tří miliard korun na výměnu starých kotlů na pevná paliva za ekologičtější zdroj. Lidé mohou v takzvané kotlíkové dotaci získat až 127 500 korun.

Obce budou mít možnost zahájit správní řízení. A pak udělit až padesátitisícovou pokutu

O dotace pro občany mohou žádat kraje. Mají se navíc na podzim propojit s programem Nová zelená úsporám. Ministerstvo tak chce přispět ke zlepšení ovzduší v Česku, které nejvíce znečišťují právě lokální topeniště. Do roku 2020 chce díky evropským dotacím vyměnit až 80 tisíc starých kotlů.

Pokud lidé opakovaně poruší zákon nebo bude důvodné podezření, že ho porušili, budou mít nově obce možnost zahájit správní řízení. A pak udělit až padesátitisícovou pokutu. A to i tehdy, když člověk neumožní kontrolu v domácnosti.

Vyplatí se vytápění peletami?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video