Boháči proti rakovině: Babiš chystá miliardu

„Rakovina je neskutečné svinstvo a je jí všude stále víc. Nyní diskutujeme s velkými kapacitami o jednom projektu, který bychom chtěli udělat. Ale spíše to vypadá, že bychom jej udělali v zahraničí, protože u nás se nechceme doprošovat pojišťoven,“ uvedl Babiš v rozhovoru pro E15. Pokud by padlo rozhodnutí o výstavbě centra v zahraničí, připadá podle něj v úvahu například Německo.
Rozhovor s Andrejem Babišem si přečtěte .
Babiš by se v případě uskutečnění projektu stal dalším z českých boháčů, který by dal peníze na boj s rakovinou. Petr Kellner nedávno investoval do firmy Sotio, která vyvíjí a testuje lék na rakovinu prostaty.
Pokud se Babiš pro výstavbu zařízení rozhodne, nebude mít podobu výzkumného centra, ale zdravotnického zařízení. „Je to o prevenci. Když už máte rakovinu, tak je pozdě. Jsem laik, ale údajně i ty nejlepší přístroje v Česku vás detektují často ve chvíli, kdy už je občas pozdě,“ podotkl Babiš.
Statistiky Národního onkologického registru ukazují, že případů onemocnění rakovinou v dlouhodobém pohledu přibývá. Důvodem je stárnutí obyvatelstva. Úmrtnost ale mírně klesá. Podle údajů za rok 2009 bylo do registru nahlášeno skoro 79 tisíc případů rakoviny, z toho 41 tisíc u mužů a 38 tisíc u žen. U můžu to byl nárůst o čtyři procenta a u žen pokles o procento.
je druhou nejčastější příčinou úmrtí po nemocích srdce a cév. Předloni na ni v Česku zemřelo 27 680 lidí. Nárůst nádorových onemocnění ve světě až o tři čtvrtiny předpokládá i studie Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny v Lyonu a Americké společnosti pro rakovinu.