Bohumil Pečinka: Lex Babiš deset minut po dvanácté | e15.cz

Bohumil Pečinka: Lex Babiš deset minut po dvanácté

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: CTK
Bohumil Pečinka

Bohumil Pečinka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanci by dnes měli rozhodnout o novém zákonu o střetu zájmů, v médiích nazývaném „lex Babiš“. O tom, že zákon projde, svědčí několik věcí. Předně se před čtrnácti dny politické strany od ČSSD a KDU-ČSL až po opoziční Starosty, TOP 09 a ODS shodly na tom, že Babišova tištěná média příliš výrazně straní svému vlastníkovi.

Proto se jednotně odmítly účastnit předvolební debaty pořádané redakcí MF Dnes. Současně většina těchto stran na centrální úrovni odmítla v Babišových tiskovinách inzerovat. Taková jednota pravice i levice tady od voleb nebyla. Co se stalo?

Jak v kuloárech přiznávají hlavní aktéři „protibabišovského bloku“, k tomuto kroku je dovedl způsob, jímž oba Babišovy deníky referovaly nejen o nedávné policejní reorganizaci, ale především o práci poslanecké vyšetřovací komise k tomuto tématu. V tu chvíli v hlavách opozice i koalice nastal zlom a mnozí lidé včetně premiéra Sobotky nebo místopředsedy KDU-ČSL Bartoška otevřeně vystoupili proti manipulativním kampaním v médiích vlastněných ministrem financí.

Je v tom kus paradoxu. Socialisté i lidovci vstoupili do vládní koalice s ANO s úmyslem „umazat“ Babišovo hnutí politickou mocí a otupit jeho protestní potenciál. Na vlastní kůži však zažívají, že z protestního hnutí se pouze stala ještě populističtější formace, která ohrožuje jejich existenci. Deset minut po dvanácté proto přicházejí se zákonem o střetu zájmů, který chce „mediálně-politickoprůmyslový komplex“ zvaný Agrofert pokud možno eliminovat, respektive vtlačit do přijatelných mezí parlamentní demokracie.

Taková jednota pravicových a levicových stran tu od voleb nebyla

Nejkonfliktnějšími body zákona jsou pozměňovací návrhy poslance Plíška z TOP 09, že člen vlády se nesmí se svou firmou ucházet o veřejné peníze a investiční pobídky. Podle všeho tento paragraf projde, což Andreje Babiše donutí převést vlastnictví Agrofertu na jinou entitu. Poslanec Chvojka z ČSSD zase zřejmě uspěje s pozměňovacím návrhem, podle nějž člen vlády nemůže vlastnit média.

Naopak pravděpodobně neprojde jiný Chvojkův paragraf, že ministr nesmí vlastnit větší než 40procentní podíl ve firmě. Proti této formulaci se postavila ODS, podle níž jde o narušení principu vlastnictví jako takového, tudíž by toto ustanovení zřejmě beztak zrušil Ústavní soud.

Ostatní antibabišovské strany v této věci zřejmě vyjdou ODS vstříc, protože v posledních dnech zpochybnila své hlasy pro zákon o střetu zájmů opoziční KSČM. Spekuluje se o tom, že své odmítnutí vyměnila za opakované mediální prohlášení Andreje Babiše, že se v budoucích krajských radách nezříká spolupráce s komunisty.

Důležitý bude rovněž paragraf, který určuje, jak a kdy mají obecní zastupitelé zveřejňovat svůj majetek, a na koho se tato povinnost vztahuje. Ve sněmovně je totiž silná lobby lokálních zastupitelů, kteří se bojí, že povinný „majetkový striptýz“ i u běžných zastupitelů v malých obcích způsobí nechuť angažovat se v politice.

Autor je komentátorem týdeníku Reflex

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video