Bradáčová vypovídala před poslanci ke kritizované reformě policie | E15.cz

Bradáčová vypovídala před poslanci ke kritizované reformě policie

Lenka Bradáčová
Lenka Bradáčová
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bylo by nekorektní nový policejní útvar po měsíčním fungování chválit nebo kritizovat, uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová po svém vystoupení před sněmovní vyšetřovací komisí k reformě policie. Žalobkyně patřila mezi kritiky změn uvnitř policie.

„Zopakovala jsem informace, které jsem v minulosti prezentovala ať už vedení policie či do sdělovacích prostředků ohledně reorganizace útvarů pro odhalování organizovaného zločinu a odhalování korupce a finanční kriminality,“ shrnula Bradáčová. Hlavní část její výpovědi se týkala fungování zaniklých útvarů a jejího názoru na budoucí fungování Národní centrály proti organizovanému zločinu, která sloučením elitních útvarů 1. srpna vznikla.

Bradáčová v minulosti kritizovala například to, že o reformě nemá žádné informace nebo že nebyla projednána s žalobci. Zastávala se také bývalého ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachty a jeho nejbližších spolupracovníků v době, kdy se v souvislosti s reorganizací hovořilo o tom, že by mohli od policie odejít. Šlachta se změnami nesouhlasil a nakonec policejní sbor opustil.

Únik policejních spisů

Pražské vrchní státní zastupitelství řeší kauzu úniků s policejních spisů, která se stala jediným živým případem, jenž nemůže nový útvar vyšetřovat. Tým, který ho měl na starosti u protimafiánského útvaru, proto spadá pod protidrogovou centrálu. „Ta kauza dál běží, vyšetřování pokračuje. Ta kauza je v takové fázi, že není skutečně možné sdílet další informace,“ uvedla dnes Bradáčová.

Ve spisu nazvaném Beretta jde o vynášení informací z trestního spisu za úplatu. Týkalo se to vyšetřování případů v Nemocnici Na Homolce a pražském dopravním podniku. Mezi obviněnými figuruje důstojník dnes už zaniklé protikorupční policie Radek Holub, bývalý příslušník celní správy Pavel Šíma a bývalý policista Igor Gáborík. Holub se Šímou čelí obvinění z neoprávněného předávání informací z trestních řízení a z uzavřených systémů bezpečnostních složek bývalému policistovi Gáboríkovi. Gáborík údajně informace poskytoval dál. Šlachta v minulosti tvrdil, že impulzem pro narychlo provedenou reorganizaci byl právě tento případ.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video