Březina podváděl v dopravním podniku, rozhodl odvolací soud

Karel Březina

Karel Březina Zdroj: E15

Pražský zastupitel a možný budoucí radní pro dopravu Karel Březina (ČSSD) spáchal podvod v pražském dopravním podniku, kde jako předseda dozorčí rady neoprávněně pobíral odměny v celkové výši 290 tisíc korun. Pražský městský soud ve středu zamítl politikovo odvolání a potvrdil dubnový rozsudek obvodního soudu, který Březinovi uložil roční podmíněný trest s patnáctiměsíční zkušební dobou. Březina s verdiktem nesouhlasí, dovolá se k Nejvyššímu soudu.

Podle pravomocného rozsudku pobíral Březina od března 2007 do srpna 2011 plat v dopravním podniku neoprávněně, protože funkci předsedy dozorčí rady vykonávat nesměl. Působil totiž také v dozorčí radě firmy Porcela Plus, na jejíž majetek byl vypsán konkurz.

„Vina tam je jasná. (…) Myslíme si, že takhle se člověk veřejně činný chovat nemá,“ zdůvodnila rozhodnutí soudu předsedkyně odvolacího senátu Eva Burianová. Podle ní Březina zamlčel valné hromadě dopravního podniku okolnosti, které tvořily zákonnou překážku jeho členství v dozorčí radě. Jakožto člen několika rad přitom byl v těchto záležitostech dostatečně zběhlý.

„Dnešní rozhodnutí soudu jsem očekával, neboť odvolací soud vždy vrátil několik rozhodnutí soudu první instance, které mne několikrát zprostilo obžaloby. Nadále se cítím naprosto nevinen. Po poradě s obhájci zvolím všechny další možnosti, jak se tomuto rozhodnutí bránit,“ sdělil Březina, který k soudu nedorazil. Jeho advokát Vojtěch Novotný doplnil, že určitě podá dovolání.

Vyjednávání o koalici na pražském magistrátu to prý neovlivní

Březina, někdejší ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana, je vyjednávačem sociální demokracie o koalici na pražském magistrátu. Odvolací zasedání se původně mělo konat už v září, tedy před komunálními volbami, pro něž Březina figuroval i v roli volebního manažera ČSSD. Soud však jednání odročil, protože jedna ze členek odvolacího senátu onemocněla.

Místopředseda pražské ČSSD a člen vyjednávacího týmu o koalici Petr Dolínek řekl, že výrok soudu na aktuální situaci ve straně nic nemění. „Zatím jsme neprojednávali personální obsazení míst v radě, ale s partnery jsme se domluvili, že každý má právo sám si určit jména,“ uvedl. Na magistrátu se rýsuje koalice vítězné ANO s ČSSD a Trojkoalicí (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN), o Březinovi se neoficiálně mluví jako o možném radním pro dopravu. Podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Romana Sklenáka by takové Březinovo angažmá bylo problém. „Uznávám, že v případě, kdy je zastupitel pravomocně odsouzen, tak je docela problematické, aby zastával volené funkce,“ řekl.

„Je to nová situace a budeme ji reflektovat nejpozději na pátečním jednání. Doufám ale, že ČSSD projeví dostatek reflexe a neohrozí sestavení koalice,“ řekla ČTK kandidátka na primátorku Adriana Krnáčová (ANO). „Uvidíme, s čím ČSSD přijde na páteční jednání a koho navrhne do rady,“ řekl ČTK vyjednavač Trojkoalice Jan Wolf.

„Jsem si vědom toho, že v Praze se vedou povolební koaliční vyjednávání o vzniku Rady hl. města Prahy, a v zájmu neblokování těchto jednání netrvám na své nominaci na radního pražského magistrátu,“ uvedl následně Březina. O svém působení v zastupitelstvu či ve vyjednávacím týmu ČSSD v prohlášení nehovoří.

Kauza se táhla dlouho

Březinova kauza se táhla dlouho. Obvodní soud pro Prahu 9 čtyřikrát dospěl k závěru, že politik se ničeho nezákonného nedopustil. Věc ale pokaždé vrátil do hry odvolací soud. Napopáté obvodní soud uznal Březinu vinným, proti čemuž se zastupitel neúspěšně odvolal.

Odvolací senát shledal vinu za délku řízení spíše na straně Březiny. „Řešilo a vleklo se to takhle dlouho zřejmě proto, že pan obžalovaný je politik,“ podotkla Burianová. Navíc upozornila, že záležitost šla vyřešit takzvaným narovnáním, při kterém by Březina nahradil škodu způsobenou dopravnímu podniku a věc by pak vůbec nepřišla před soud.

Narovnání by předpokládalo prohlášení klienta, že čin spáchal. To ale nepřipadá v úvahu

Proti tomu se ale ohradil druhý Březinův obhájce Vít Široký. „Narovnání by předpokládalo prohlášení klienta, že čin spáchal. To ale nepřipadá v úvahu, protože můj klient se cítí nevinen,“ zdůraznil.

Březinovi advokáti upozorňovali na údajnou podjatost senátu, ten ale jejich námitku zamítl. Proti tomu si Březina podal stížnost, kterou se ještě bude zabývat vrchní soud. „Podjatost spatřujeme ve způsobu, jakým odvolací senát odůvodňoval svá rozhodnutí, jak komentoval některé důkazy a koneckonců i v tom, jakým způsobem rozhodoval, protože to samotné rozhodování bylo poměrně specifické,“ podotkl Novotný. Podle něj pražský městský soud vytvořil takový tlak, že obvodní soud nakonec Březinu musel uznat vinným.

Březina od počátku zdůrazňuje, že dopravní podnik nechtěl úmyslně podvést ani mu způsobit škodu, přičemž trestní zákoník definuje podvod jako úmyslný trestný čin. Při výkonu funkce v dozorčí radě se údajně opíral o stanovisko právní kanceláře, která tvrdila, že působení ve firmě Porcela Plus není překážkou pro činnost v radě dopravního podniku.

Karel Březina se v politice pohybuje již přes dvacet let
Datum a místo narození:

25. listopadu 1972, Praha

Vzdělání:

Absolvent národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (1997)

Současná funkce:

Pražský zastupitel (od října 2006; ve volbách tento měsíc byl znovuzvolen); člen dozorčí rady pražského dopravního podniku (od listopadu 2013; v dozorčí radě firmy již působil v období 2007 až 2011, byl i předsedou)

Politická kariéra:

Do ČSSD vstoupil v lednu 1991, v letech 1992 až 1994 byl místopředsedou Mladých sociálních demokratů, v roce 1993 byl poprvé zvolen místopředsedou pražské organizace ČSSD a v této funkci působí i dnes (mandát obhájil v prosinci 2012), je členem předsednictva strany; působil v zastupitelstvech Prahy 10 a Prahy 15; od května 1997 vedl sekretariát tehdejšího šéfa sněmovny Miloše Zemana a po volbách v červnu 1998 přešel se Zemanem na úřad vlády, jehož se stal vedoucím; od března 2000 až do demise kabinetu v létě 2002 byl ministrem vlády bez portfeje; od listopadu 2010 do listopadu 2011 byl náměstkem pražského primátora; byl volebním manažerem ČSSD pro senátní a komunální volby 2014.
Působení mimo politiku:

Před jmenováním ministrem byl od června 1999 devět měsíců členem dozorčí rady tehdejšího Českého Telecomu, od ledna 2004 působil v meziresortní komisi, která rozhodovala o výběru poradenské firmy pro privatizaci této telekomunikační firmy; po odchodu z vlády pracoval také jako jeden z ředitelů takzvaných kajmanských fondů ČSOB či poradce členky představenstva v konsolidační agentuře; podle obchodního rejstříku působil v orgánech řady firem, například Autoklubu Bohemia Assistance (2003-2005), zbrojovky ZVI (2003-2005), Českých drah (2007-2010) nebo Žižkov Station Development (2007-2011); byl zapsán rovněž jako člen dozorčí rady firem Porcela Plus či Concordia, u kterých soud v letech 2008 a 2009 vyhlásil konkurs; figuruje v rodinné truhlářské firmě.

Rodina:

V letech 2001 až 2005 byl ženatý se spisovatelkou Barbarou Nesvadbovou, s níž má dceru Bibianu (2003). V únoru 2002 se mu narodila nemanželská dcera Karolína, jejíž matkou je bývalá Zemanova asistentka, třetí dcera se mu narodila v dalším vztahu v roce 2009. Březina je vnukem bývalého tajemníka ÚV KSČ Josefa Havlína.
Ostatní:

Zůstává nejmladším ministrem v historii samostatné ČR, jmenován byl v 27 letech.

Řadu let se soudil s firmou Ringier, vydavatelem týdeníku Reflex, který v květnu 2001 zařadil karikatury Březinovy nahé osoby do komiksu Zelený Raoul. Ústavní soud v listopadu 2010 potvrdil rozsudek, podle kterého se Ringier musel omluvit.

Odvolací senát Městského soudu v Praze dnes rozhodl, že Březina spáchal podvod v pražském dopravním podniku; potvrdil rozsudek z dubna 2014, který Březinovi uložil roční podmíněný trest s patnáctiměsíční zkušební dobou. Podle rozsudku pobíral Březina od března 2007 do srpna 2011 neoprávněně plat za to, že byl předsedou dozorčí rady dopravního podniku. Na odměnách získal 290 tisíc korun. Funkci ale vykonávat nesměl, neboť působil i v dozorčí radě firmy Porcela Plus, na jejíž majetek byl vypsán konkurz. Obvodní soud pro Prahu 9 čtyřikrát dospěl k závěru, že Březina se ničeho nezákonného nedopustil. Věc ale pokaždé vrátil do hry odvolací soud.

Působením bývalého náměstka pražského primátora v dozorčích radách firem se již dříve zabýval také Obvodní soud pro Prahu 2. Obžaloba Březinu vinila ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. V této kauze byl Březina pravomocně osvobozen.