Brusel: Oficiální vyšetřování Agrofertu se zatím nerozběhlo
Server Neovlivni.cz v úterý uvedl, že OLAF začal řešit, zda firma Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) změnila skrytým lobbingem ve státní správě pravidla čerpání dotací v tomto operačním programu ve svůj prospěch. Anonymní oznámení na možný podvod dostalo několik evropských institucí na konci loňského roku.
Server se odkazuje na prosincové písemné odpovědi Evropské komise na otázky europoslanců z výboru pro rozpočtovou kontrolu. V nich komise uvádí, že oznámení postoupila OLAF, jak je v takových případech obvyklé.
„Vyhodnocujeme informace“
Mluvčí Enculescuová vysvětlila, že po přijetí podnětu experti úřadu získané informace vyhodnocují s ohledem na dvě základní otázky. Tedy, zda spadají do kompetence OLAF, kterou je ochrana finančních zájmů Evropské unie, a zda existuje dostatečné podezření na zpronevěru, korupci či jinou nelegální aktivitu související s finančními zájmy unie. Ohled může být případně brán také na vyšetřovací priority úřadu.
„K 6. lednu OLAF oficiální vyšetřování nezahájil,“ upozornila mluvčí. Fakt, že úřad vyhodnocuje poskytnuté informace, podle ní neznamená, že dotčené osoby se nějak provinily. „Věc dál nebudeme komentovat,“ dodala. Podle anonymního oznámení se manažerovi Agrofertu povedlo ve státní správě protlačit změnu, která firmě zajistí více peněz z evropských fondů, uvedl server Neovlivni.cz.
Klíčovým důkazem je údajně dopis, který loni v květnu zaslal místopředseda představenstva Agrofertu Petr Cingr náměstkovi ministra průmyslu Tomáši Novotnému, který je zodpovědný za čerpání dotací v OP ve výši 120 miliard korun. Cingr, který se nepodepsal jako manažer Agrofertu, ale jako prezident Svazu chemického průmyslu, prý prosazoval zvýšení hranice čerpání dotací pro velké firmy na 40 procent alokace v první výzvě místo Bruselem požadovaných 20 procent.
Dopis Petra Cingra Tomáši Novotnému: