Bývalý ministr Stropnický končí ve vedení ANO i jako poslanec. Kvůli postu velvyslance v Izraeli | E15.cz

Bývalý ministr Stropnický končí ve vedení ANO i jako poslanec. Kvůli postu velvyslance v Izraeli

Martin Stropnický
Martin Stropnický
• 
ZDROJ: CTK

Jakub Veinlich - Blesk.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bývalý ministr zahraničí a obrany Martin Stropnický (ANO) se stáhl z nejvyšších pater tuzemské politiky. Podle informací Blesk Zpráv skončil nejen jako poslanec, ale také jako místopředseda hnutí ANO. Už za měsíc by měl totiž odletět do Izraele, kde bude českým velvyslancem. Na konci listopadu má do země přiletět na oficiální návštěvu prezident Miloš Zeman. Stropnický už řídí přípravu jeho cesty po telefonu.

„Prvního října bych měl to poslancování ukončit, udělám to asi notářským zápisem, který odevzdám předsedovi Sněmovny,“ řekl v polovině září v rozhovoru pro Blesk Zprávy tehdy ještě poslanec Martin Stropnický. 

A Stropnický udělal, co slíbil. I když jeho fotografie stále visí na webových stránkách Poslanecké sněmovny, poslancem už Martin Stropnický není.

 „Martin Stropnický už mandát složil, předpokládám, že ke konci září,“ potvrdil Blesk Zprávám šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Náhradník je připravený

Židle po Stropnickém ale nebude dlouho prázdná. Na jeho místo totiž ve Sněmovně nastoupí dvaatřicetiletý náhradník, projektový manažer ve stavebnictví Petr Venhoda. Ve volbách sice skončil až druhý pod čarou, ale podívá se do Sněmovny i on. První náhradnice z kandidátky Monika Červíčková nahradila v červnu ve Sněmovně exministra spravedlnosti Roberta Pelikána.

 „V úterý by měl být pan Venhoda na mandátovém a imunitním výboru a odpoledne by měl složit před poslanci slib a tím by měl přijmout mandát,“ potvrdil výměnu poslanců Faltýnek.

Venhoda je začínajícím komunálním politikem. Je šéfem hnutí ANO v Praze 3, kde kandiduje také na starostu. Do Sněmovny tedy přijde v samém závěru předvolební kampaně. Hnutí poslal v minulosti skoro čtvrt milionu korun v několika částkách jako sponzorský dar.

Izrael na Stropnického čeká

Martin Stropnický se tak bude moct naplno věnovat už své nové práci. „Druhého října bych pak nastoupil na ministerstvo zahraničí, kde už teď trávím polovinu svého pracovního času,“ řekl před časem Blesk Zprávám ke své další práci Stropnický.

Na ministerstvu zahraničí, kde v první vládě Andreje Babiše působil jako ministr, se bude celý říjen Stropnický připravovat na svou v pořadí čtvrtou diplomatickou misi. Po Itálii, Portugalsku a Vatikánu tentokrát zamíří jako velvyslanec České republiky do Izraele.

„S největší pravděpodobností bych měl prvního listopadu odletět,“ dodal Stropnický s tím, že má rád symboly a datum 1. 11. se mu zdá pro nový pracovní start dost symbolické.

Konec i ve vedení ANO

Stropnický ale neodchází jen z Poslanecké sněmovny. Minulostí už je také jeho působení ve vedení hnutí ANO. „Členům výboru poslal Martin Stropnický také rezignaci na místopředsedu hnutí ANO,“ potvrdil Blesk Zprávám Faltýnek, který je statutárním místopředsedou Babišova hnutí.

Rozhodnutí Stropnického prý respektuje, i když to vnímá jako ztrátu pro hnutí. „Protože Martin byl osobnost, která byla v hnutí od samého začátku. Mně třeba se s ním výborně spolupracovalo. V minulosti v diplomacii pracoval, takže to bude určitě kvalitní ambasador,“ je přesvědčený Faltýnek.

Od pondělka je tak ANO bez jednoho místopředsedy, křeslo po Stropnickém bude zřejmě prázdné až do jara příštího roku, kdy zasedá sněm hnutí. Ten bude volit kompletně nové vedení hnutí.

Celý článek si můžete přečíst na Blesk.cz >>>

Autor: Jakub Veinlich - Blesk.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video