Cameron: Místo EU by měl zadluženému Řecku pomoci MMF | e15.cz

Cameron: Místo EU by měl zadluženému Řecku pomoci MMF

David Cameron
David Cameron
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britský premiér David Cameron dnes v Praze zopakoval, že Velká Británie není připravena zúčastnit se záchrany zadluženého Řecka. Místo evropského finančního mechanismus by podle něj při organizování pomoci Řecku měla být dána přednost Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Cameron to novinářům řekl po jednání s premiérem Petrem Nečasem, podle kterého by měl být použít fond eurozóny, tedy bez účasti Česka.

„Naše pozice je jasná. Británie je členem rady MMF, proto jakékoliv tyto situace doporučuje řešit prostřednictvím tohoto fondu. Bylo by nesprávné užít evropského finančního mechanismu pro již druhé vyplacení Řecka,“ prohlásil Cameron. Česká republika podle premiéra Nečase preferuje finanční pomoc zadluženému Řecku ze záchranného fondu eurozóny EFSF.

Ministři financí eurozóny se na začátku týdne v Lucemburku shodli, že Řecko bude potřebovat další záchranný padák a že by se do něj měli zapojit na dobrovolné bázi i soukromí investoři. Objem druhého záchranného balíku, který by měl doplnit současnou slíbenou pomoc 110 miliard eur a o němž se v současné době jedná, by se mohl podle neoficiálních odhadů pohybovat kolem 120 miliard eur (zhruba 2,9 bilionu korun).

Cameron: Češi i Britové bývali v minulých letech skvělí vynálezci

„Je zde stále prostor pro větší obchod, investování i více spolupráce, možná především v oblasti inovací, neboť Češi i Britové bývali v minulých letech skvělí vynálezci a zlepšovatelé,“ prohlásil Cameron po setkání s Nečasem. Také předseda českého kabinetu po společné schůzce zdůrazňoval zájem vlád obou zemí na podpoře malých a středních podniků, ale i inovačního potenciálu ekonomik obou zemí. Podle Nečase i Camerona je to důležité také v evropském kontextu, protože pouze ekonomika členských zemí EU založená na inovacích může být v dlouhodobém horizontu konkurenceschopná. Za klíčový prvek v této oblasti přitom ČR i Velká Británie pokládají například dokončení vnitřního evropského trhu, který zatím chybí třeba v oblasti služeb či digitálních technologií. Český premiér přitom dnes vzájemné vztahy obou zemí označil za tradiční, ČR i Británie podle něho mají jako členské státy Severoatlantické aliance a Evropské unie velmi podobné pozice. Cameron se do Prahy vrátil po dvou letech, kdy ještě jako lídr konzervativců usiloval o křeslo premiéra. Britský ministerský předseda navštívil ČR naposledy před pěti lety.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery