Část vlády se setkala s čínským prezidentem, Bělobrádek měl „jiný program“ | E15.cz

Část vlády se setkala s čínským prezidentem, Bělobrádek měl „jiný program“

Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek
Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odpoledního setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem se vedle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zúčastnili i vicepremiér Andrej Babiš (ANO) a pětice dalších členů vlády. Podle Úřadu vlády měl na jednání být i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Ten ale sdělil, že má jiný program. Ministři s čínským prezidentem diskutovali především vzájemný obchod.

Dostalo se i na dialog o lidských právech. Český předseda vlády uvedl, že považuje za důležitý lidskoprávní dialog mezi Čínou a EU. Sobotka se na rozdíl od mnoha členů vlády neúčastnil dopoledního programu na Pražském hradě, kde se Si setkal s českým prezidentem Milošem Zemanem. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že premiér na Hrad pozván nebyl a má s čínským prezidentem separátní jednání.

Toho se zúčastnil také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (všichni ČSSD), ministr dopravy Dan Ťok, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (oba za ANO) a státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD).

Bělobrádek dnes v souvislosti s pokrokem, kterého dosáhla Čína v integraci do globální ekonomiky, této zemi popřál, aby podobně uspěla i co se týče dodržování lidských práv. „Doufám, že stejně spektakulárního pokroku dosáhne Čína v oblasti lidských práv,“ uvedl předseda lidovců na čínsko-českém fóru o finanční spolupráci.

Úcta k lidským právům

„Pro harmonický rozvoj jakékoli společnosti jsou jedním ze základních předpokladů úcta k lidským právům a základním svobodám a jejich ochrana. Za velmi důležitý a užitečný nástroj pro sdílení zkušeností a komunikaci v těchto otázkách považuji lidskoprávní dialog mezi Čínou a Evropskou unií. Jako Česká republika jsme připraveni vést s Čínou také bilaterální dialog o lidských právech,“ uvedl během jednání Sobotka.

Reakci čínského prezidenta, jehož země je právě kvůli nedostatečnému respektu k lidským právům kritizována, zpráva mluvčího neuvádí. Předmětem jednání byla také bilaterální spolupráce v rámci iniciativy Hedvábná stezka. „V této věci chceme pokračovat v přípravě konkrétních projektů a podpořit české exportéry v pronikání na čínský trh,“ uvedl podle mluvčího premiér.

Předseda vlády připomenul, že v posledních dvou letech se zvýšil jak objem čínských investic v Česku, tak počet čínských turistů v České republice. Jen loni jich přijelo 285 tisíc, což je oproti roku 2014 nárůst o 35 procent. Přispělo k tomu přímé letecké spojení mezi Prahou a Pekingem, na které letos naváže přímá linka z české metropole do Šanghaje.

Rozvoj zaznamenala také česko-čínská finanční spolupráce. V Praze byla otevřena pobočka Bank of China, v delegaci čínského prezidenta byly zastoupeny další významné čínské banky, které „mají vesměs zájem o investice a aktivity v České republice“. „Naše země se tak pro Čínu postupně stává významným středoevropským dopravním a finančním centrem,“ podotkl premiér.

Společně se Sobotkou se setkání zúčastnili také vicepremiér Andrej Babiš, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr dopravy Dan Ťok (všichni ANO). Přítomni byli rovněž ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (všichni ČSSD) a státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Výběr událostí z návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR
Pondělí 28. března:
13:40 - Letadlo se Si Ťin-pchingem přistálo na pražském letišti, čínský prezident poté odjel do centra Prahy. Podél cesty byly jak skupinky Číňanů vítajících hosta, tak lidé protestující proti návštěvě. Někde mezi nimi vypukly potyčky, které řešila policie.

17:05 - Čínský prezident přijel do Lán na setkání s českým protějškem Milošem Zemanem. Společně zasadili jinan dvoulaločný a povečeřeli. Návštěvu v Lánech čínský prezident ukončil krátce po 21:00.

Úterý 29. března:
09:30 - Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek a jeho předchůdce, někdejší ministr zahraniční Karel Schwarzenberg vyvěsili z oken Sněmovny vedoucích na Malostranské náměstí na protest dvě tibetské vlajky.

- V budově České národní banky začalo Česko-čínské fórum o finanční spolupráci, kterého se mimo jiné zúčastnili guvernér ČNB Miroslav Singer a její viceguvernér Vladimír Tomšík nebo místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

10:00 - Si Ťin-pching dorazil na Pražský hrad, kde jej s vojenskými poctami uvítal prezident Miloš Zeman. Ceremoniál provázelo i 21 salv z děl, po něm následovalo hodinové soukromé jednání obou hlav států.

12:10 - Český a čínský prezident podepsali společné prohlášení o navázání strategického partnerství. Programu na Pražském hradě se zúčastnili i někteří čeští ministři, kteří se svými čínskými protějšky podepsali memoranda o porozumění v oblasti průmyslu, dopravy, zdravotnictví nebo školství.

12:50 - Miloš Zeman a Si Ťin-pching se v jižních zahradách Pražského hradu setkali s mladými fotbalisty a hokejisty z České republiky a Číny.

14:15 - Na Kampě začala akce proti sbližování ČR a Číny, na kterou dorazilo asi pět stovek lidí. Zúčastnili se jí i členové v Číně pronásledovaného hnutí Fa-lun-kung. Po 16:00 zamířili demonstranti na Pohořelec, kde se vpodvečer koná další protest.

15:30 - Si Ťin-pching se sešel s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD), jednali o ekonomických tématech. Poté se čínský prezident setkal také s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD). Ten čínskému prezidentovi řekl, že lidská práva patří k prioritám české zahraniční politiky.

16:55 - Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil schůzku s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO) a dalšími členy vlády. Hovořili o prohlubování obchodní i investiční spolupráce, ale dostalo se i na dialog o lidských právech.

17:30 - Průvod demonstrantů jdoucí z Kampy na Pohořelec a následně mířící k Hradčanskému náměstí narazil na hradbu z policejních dodávek, policisté protestující nepustili dál k Hradu. Nic na tom nezměnilo ani více než hodinové vyjednávání, do kterého se zapojili i Miroslav Kalousek nebo někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík. Většina účastníků demonstrace se přesunula do nedalekého parku Maxe van der Stoela.

18:00 - Čínský prezident se sešel s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou, od které dostal klíč od města.

Chvilka rudé propagandy

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video